Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svaz smetl návrh Babiše: Umisťovat pacienty s covidem do lázní není vhodné

Františkovy lázně
Františkovy lázně
Foto: CzechTourism.com

Umisťovat v současné době pacienty s nemocí covid-19 do lázeňských zařízení by podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy nebylo vhodné. Lázně by měly být podle něj až tím posledním místem, pokud by bylo něco takového potřeba. Na rozdíl od jara jsou totiž lázně nyní stále v provozu a poskytují péči lázeňským klientům, řekl dnes ČTK.

O možnosti využít pro nakažené i lázeňská zařízení dnes mluvil premiér Andrej Babiš (ANO). Médiím řekl, že už kontaktoval některá lázeňská zařízení.

"Situace je ale dnes jiná, než na jaře, kdy lázně byly prázdné. Lázně nyní poskytují lázeňskou péči, i když i té ubývá. Ale zrovna tak ubývá personálu, protože personál je devastovaný stejně jako všichni karanténami a tím, co se kolem covidu děje," uvedl prezident lázeňského svazu Bláha.

Umístění pacientů s covidem-19 do lázní se podle něj neslučuje s jejich běžnou činností. "Nejde to dělat dohromady. To, že lázně jsou nyní v provozu, je kompenzací za jarní měsíce a musela by se hledat složitá cesta dalších kompenzací. Navíc lázeňská zařízení jsou v podstatě hotely a poskytují lázeňskou péči v balneologické části. A dosud se péče na pokoji neposkytovala. Byla to myšlenka, ale už na jaře se ukázala jako těžko proveditelná," doplnil Bláha.

Lázeňské provozy také nemají zajištěnou logistickou část případné péče o pacienty nakažené koronavirem, například vyšší formu ochranných pomůcek, bezpečnou likvidaci použitých pomůcek a podobně. Podle Bláhy by ale mohly lázně pomoci například v tom, že by z nemocnic přebíraly o něco dříve běžné pacienty, kteří měli do lázní zamířit později, a tím tak uvolnili místa v nemocnicích pro pacienty s covidem-19.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 lázně Andrej Babiš pacienti zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.