Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tunisanky na sociálních sítích idealizují nebezpečnou cestu do Evropy

Sabí Saídíová
Sabí Saídíová
Foto: Instagram SABEE_SAIDI

Osmnáctiletá Sabí Saídíová okrášlená svítivě růžovou rtěnkou se na fotografii z loňského listopadu vyklání z dřevěné loďky. Za ní se leskne azurová hladina klidného moře. Na videu z plavidla se společně s dalšími desítkami migrantů usmívá a gestikuluje do rytmu populární rapové písně, píše agentura AP.

A měsíc později podobné video na sociální sítě umístila 21letá Šajma bin Mahmúdová. Influencerka na něm mává do kamery z přeplněné lodi, na které společně se snoubencem a dalšími migranty míří z Tuniska do Itálie.

Obě Tunisanky vzbudily kontroverzi svými příspěvky, ve kterých zdánlivě bezstarostně cestovaly přes Středozemní moře do italské Lampedusy a následně brázdí Evropou a fotí se u zdejších památek. Obě ženy si vysloužily kritiku za "normalizaci" cesty, která si každý rok vyžádá tisíce životů.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se za rok 2021 ve Středomoří pohřešuje na 2048 lidí, od roku 2014 je jich na 23.000. Odborníci varují, že Saídíová a Mahmúdová - které mají dohromady bezmála dva miliony sledujících na sociálních sítích TikTok a Instagram - mohou k nebezpečnému přeplutí inspirovat další.

"Sociální média ukazují vizi Evropy, která není přesná," říká Matt Herbert z nevládní organizace Global Initiative.

Tunisko je hlavním koridorem pro migranty, kteří se ze severní Afriky chtějí dostat do Evropy. Jak se v kdysi oblíbené africké turistické destinaci zhoršila ekonomická situace - s 18procentní mírou nezaměstnanosti podpořenou dopady covidu-19 - zvýšily se i snahy místních o emigraci.

V roce 2021 úřady zadržely přes 23.000 migrantů, kteří se snažili odplout od tuniských břehů. Je to podstatně víc než v roce 2019, kdy bylo zadrženo okolo 5000 lidí.

Podle zprávy Global Initiative za tímto vzestupem stojí nezaměstnanost a nedůvěra v tuniské představitele, že dokáží situaci zlepšit. Tuniský prezident Kaís Saíd loni v červenci dočasně pozastavil činnost parlamentu a přivlastnil si rozsáhlé pravomoci, což vzbudilo obavu o udržitelnost demokracie v zemi.

Témata:  uprchlíci Sabí Saídíová

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 16:18

První adventní neděle: Kdy začíná advent 2024?

První adventní neděle letos připadá na 1. prosince 2024 a zahajuje období přípravy na Vánoce, spojené s očekáváním narození Ježíše Krista. Každá adventní neděle má své tradiční označení – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Advent u nás končí na Štědrý večer se západem slunce, což vychází z tradice staročeského času, kdy nový den začínal po západu slunce.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy