reklama

Volby dosud neprovázejí žádné větší problémy či incidenty. Hlasovat lze ještě do 14:00, pak se začnou sčítat hlasy. Jméno nového prezidenta, který vzejde z duelu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, bude známé odpoledne.

Na severu Čech se účast dopoledne dostala k 60 procentům. Třeba v Liberci už některé okrsky hlásí, že u nich odvolily dvě třetiny zapsaných voličů, v České Lípě je naopak účast pod 50 procenty. V oblíbeném středisku Bedřichov v Jizerských horách už mělo dnes dvě hodiny po otevření volebních místností odvoleno 87 procent voličů. "Je to ale dáno voličskými průkazy, se kterými přišlo 511 lidí, odvolilo také 188 místních," řekl ČTK předseda volební komise Jaromír Janda.

V sousedním Ústeckém kraji zatím podle odhadů odvolilo zhruba 58 procent zapsaných voličů, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková. Nebývalý zájem o volby hlásí i ve vyloučených lokalitách, kde je tradičně účast ve volbách nízká. V Mojžíři v Ústí nad Labem vhodilo hlas do urny asi 27 procent voličů. "Mnohé z nich jsme u voleb nikdy dřív neviděli," uvedl zapisovatel komise Michal Vrbíček. V roce 2018 ve stejném okrsku za oba dny druhého kola prezidentských voleb volilo 19,98 procenta voličů, přes tuto hranici se tam tentokrát dostali už v pátek odpoledne.

V Hradci Králové byla dnes po 10:00 volební účast 63 procent, v Náchodě 59 procent. V Pardubickém kraji přišlo dopoledne hlasovat víc než 60 procent voličů, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

V Praze se mezi 10:00 a 11:00 volební účast podle informací oslovených městských částí pohybovala kolem 60 procent. Například v páté městské části odvolilo 62,7 procenta lidí a v Praze 3, 6 a 12 dorazilo k urnám asi 62 procent voličů. "V roce 2018 ve stejnou dobu to bylo 64,4 procent voličů," dodal mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. V Praze 4 hlásili účast 60 procent a v Praze 2 o necelá dvě procenta méně.

Také ve středočeských městech se účast blížila 60 procentům. V Benešově přišlo volit 58,5 procenta voličů, v Rakovníku už hlasovalo zhruba 58 procenta voličů. "Oproti prvnímu kolu je to asi o čtyři procenta víc," řekla ČTK Martina Šváchová z rakovnického městského úřadu. V Příbrami dorazilo zatím k volebním urnám 54,2 procenta voličů.

V Karlovarském kraji se podle Johany Vydrové z krajského úřadu pohybuje účast většinou kolem 50 až 60 procent, žádné vážnější problémy nebyly hlášeny. "Dostali jsme pouze jeden podnět, že před jednou volební místností stojí auto s nějakými agitačními nápisy, kontrolní skupina to jela prověřit a zjistila, že to bylo pouze krátce. Jeden volič přijel s takovým autem, ale po volbě hned zas odjel," uvedla.

V krušnohorském středisku Boží Dar je dnes klidněji než v pátek, kdy se ve volební místnosti dělaly fronty. Z místních 118 voličů zatím hlasovalo 115 lidí, na voličské průkazy přišlo 370 voličů, víc než v prvním kole voleb.

V Plzeňském kraji se dopoledne pohybovala účast kolem 60 procent. Například v Plzni to bylo v několika okrscích kolem 57 procent. Volby se zatím obešly bez problémů, řekl Jan Nový z krajského úřadu. Velký zájem o volby je hlavně v horských střediscích, v nichž chodí hlasovat turisté. Členové volebních komisí se shodli v tom, že dnes je zájem nižší než v pátek, kdy se tvořily fronty.

V šumavské Horské Kvildě na Klatovsku volební účast přesáhla 94 procent, uvedl Daniel Kaifer z volební komise. Z 54 místních voličů hlasovalo 35 lidí, dalších 153 přišlo hlasovat s voličskými průkazy. V Železné Rudě volilo z tisícovky místních voličů víc než 50 procent, na voličské průkazy přišlo hlasovat 472 lidí, to je oproti prvnímu kolu už dvojnásobek, řekla členka volební komise.

Na jihu Čech se pohybuje volební účast od 45 do 60 procent. V Lipně nad Vltavou, kde je skiareál, zatím volilo přes 450 turistů a zhruba 60 procent z místních oprávněných voličů. "V pátek jsme tady měli fronty," řekla ČTK předsedkyně komise Jindra Longauerová. V jednom okrsku na českobudějovické ZŠ Máj byla účast kolem 45 procent, víc než před 14 dny. Na táborském gymnáziu F. Křižíka byla kolem 10:00 účast 53,2 procenta, v okrsku Blatské sídliště ve Veselí nad Lužnicí zhruba 60 procent.

Na Vysočině se volební účast pohybuje od 40 až k 60 procentům. Zhruba padesátiprocentní byla na jihlavské ZŠ Kollárova, podobně jako při prvním kole voleb. V Novém Veselí na Žďársku byla v pátek večer 64 procent a komise odhaduje, že dosáhne 70 procent. Zájem je větší než při prvním kole voleb. V telčském Domě dětí a mládeže hlasovalo zatím 41 procent ze 450 voličů, na jedné ze středních škol v Pelhřimově 61 procent. V okrsku na ZŠ Nádražní v Ledči nad Sázavou se účast blíží k 60 procentům.

Druhé kolo voleb se zatím v Moravskoslezském kraji obešlo bez závažnějších komplikací. Zájem volit nového prezidenta stále roste. "Kontrolní komise krajského úřadu odhadují volební účast okolo 60 procent. Žádné komplikace ani kuriozity," řekla ČTK Miroslava Chlebounová z tiskového odboru hejtmanství. Zájem je pravděpodobně vyšší než v kole prvním. Tehdy se dvě hodiny před polednem volební účast pohybovala v průměru okolo 50 procent.

V Olomouckém kraji volební účast po 10:00 překročila podle volebních komisí, které oslovila ČTK, 60 procent. Například na olomoucké ZŠ Řezníčkova odvolilo v 09:30 už 67 procenta voličů. Na ZŠ Stupkova hlásili dopoledne členové komisí účast 63,5 procenta. "Lidé chodí pořád, nyní je jich zase o něco více," uvedla členka volební komise. Podobný zájem mají lidé například i v Přerově, na ZŠ Hranická spočítali po 10:00 volební účast na 60,5 procenta.

Také ve Zlínském kraji se volební účast pohybuje po 10:00 kolem 60 procent, například na Vsetínsku se rozpětí mezi nejmenším a největším okrskem pohybuje od 58 do 62,3 procenta, řekla ČTK mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. Obdobnou účast hlásí také z Uherskohradišťska, například v Podolí už po 09:00 dosahovala 61,36 procenta, zjistila ČTK.

V Jihomoravském kraji k dnešní 10:00 volilo 58,52 procenta voličů. Před dvěma týdny byla ve stejnou dobu účast v prvním kole 55,58 procenta, sdělila mluvčí kraje Alena Knotková. Mezi obcemi byla nejvyšší účast v Letovicích, a to 63,88 procenta, nejmenší naopak v Adamově, kde odevzdalo hlas 51,85 procenta. V Brně byla volební účast 60,46 procenta. Ve stejnou dobu před pěti lety odevzdalo hlas 56,82 procenta voličů a před dvěma týdny v prvním kole činila účast 56,46 procenta. Uvedl to mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.