"Úřad práce ČR se důrazně ohrazuje proti tvrzením, která kolují na některých sociálních sítích a jejichž autoři tvrdí, že ´na základě rozhodnutí vlády Úřad práce ČR vyhlásil stop stav kvůli uprchlíkům z Ukrajiny´. Tento a jemu podobné výroky nejsou pravdivé a Úřad práce ČR se od nich distancuje. Veškeré své služby klientům poskytuje, a to jak v oblasti nepojistných sociálních dávek, tak v oblasti zaměstnanosti," zdůraznila mluvčí.

Z tiskové zprávy vyplývá, že jde o reakci na hoax, podle kterého se šla na úřad zeptat paní po mateřské a úřednice jí měla sdělit, že pro české občany je vyhlášen "STOP stav" kvůli uprchlíkům z Ukrajiny. Ženě mělo být řečeno, ať si práci zkusí domluvit sama. Dle úřadu jde o nepravdivou zprávu. 

S vyvracením nepravdivých zpráv chtějí podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly pomáhat i odbory. Středula minulý týden řekl, že odboráři v podnicích šířící se zprávy o propouštění českého pracovníka a přijetí ukrajinského místo něj ověřovali. "Nebyla to pravda. Budeme pomáhat s odbouráváním lží a smyšlených příběhů, které jsou součástí informační války," uvedl po posledním jednání tripartity Středula.