







Parlament tento týden schválil pobyt až 300 vojenských zdravotníků ze zemí Evropské unie a NATO na českém území. Působit zde mohou nanejvýš 90 dnů. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. S využitím zdravotníků z USA se počítá v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, o jejich dalším působení pak rozhodne ministerstvo zdravotnictví.
Ready to go! 7 TX and NE National Guard medical professionals are in 🇨🇿 and will begin consulting with Czech colleagues tomorrow. #spolutozlvadneme 💪🇺🇸🇨🇿 pic.twitter.com/5IRKeWFs4S
— U.S. Embassy Prague 🇺🇸🇨🇿 (@USEmbassyPrague) November 1, 2020
Česko požádalo spojence v NATO o vyslání vojenských lékařů kvůli rychlému šíření epidemie koronaviru v zemi, aby se zamezilo možnému nedostatku zdravotního personálu. V minulých týdnech Česko vykazovalo mezi evropskými zeměmi jeden z nejvyšších počtů nově nakažených na 100.000 obyvatel.
Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko od spojenců i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je například z Německa, Rakouska, Maďarska či ze strategických zásob Evropské unie i Severoatlantické aliance.