reklama

Některá média s odkazem na nejmenované zdroje uváděla, že soud nálezem zasáhne do vládních restrikcí a poukáže na diskriminaci maloobchodů. Soud ale nález do okamžiku oficiálního vyhlášení nekomentuje. V pondělí jej zpřístupní na svém webu.

Senátoři žádali přednostní projednání, což zdůvodňovali závažností situace pro podnikatele i vysokým počtem podpisů pod návrhem. Když členové horní komory parlamentu chtějí u soudu zpochybnit nějaký právní předpis, stačí jim deset podpisů. Tentokrát jich shromáždili 63, což znamená více než tři čtvrtiny Senátu.

Členové horní komory žádali zrušit část vládního usnesení z listopadu 2020 s omezeními pro maloobchodní prodej a části dalších usnesení, která postupně prodlužovala platnost některých opatření.

Zákazy jsou podle senátorů neurčité, přístup k podnikatelům podle kritéria prodávaného zboží je nerovný a diskriminační. Vláda prý nevysvětlila ani nedoložila, že právě ty provozovny, které nařídila uzavřít, jsou epidemickou hrozbou. Zatímco železářství či květinářství zůstávaly otevřené, nákup dětské obuvi nebo zimního oblečení nebyl ve specializovaných kamenných prodejnách možný. Právní úprava tak podle senátorů zasáhla do základního práva svobodně podnikat, je diskriminační, nepřiměřená a iracionální.

Opatření byla spjata s nouzovým stavem, který v Česku platil od podzimu. Sněmovna jej minulý týden odmítla prodlužovat. Nouzový stav tak skončil o půlnoci z neděle na pondělí. Bezprostředně ale na něj navázal nový nouzový stav, který vláda vyhlásila do konce února na žádost hejtmanů. Ten má podle posledního rozhodnutí Sněmovny skončit nejpozději 27. února, až bude možné aplikovat nový pandemický zákon.