reklama

Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zemřelých lidí nakažených koronavirem v neděli přibylo 11 na celkových 727. Aktuálně se s nemocí potýká 37.570 lidí. V nemocnici skončilo podle údajů k sobotě 1182 nakažených.

Za celou dobu epidemie v České republice bylo potvrzeno celkem 82.446 případů covidu-19. V poslední době denní nárůsty nakažených opakovaně překonávají rekordy. Dosud nejvíce případů nákazy za jediný den odhalily testy v pátek 2. října, a to 3793.

U většiny nemocných má covid-19 lehký průběh. Více než polovina nakažených se již vyléčila a v nemocnicích jsou nyní jen zhruba 3,3 procenta z aktuálně nemocných.

V posledních týdnech ale rychle narůstají počty hospitalizovaných a zemřelých. Jen za poslední týden vzrostl počet hospitalizovaných, včetně lidí ve vážném stavu, téměř o polovinu. V těžkém stavu bylo k sobotě podle webu ministerstva 274 z celkových zhruba 1200 hospitalizovaných. Množství úmrtí lidí nakažených koronavirem stouplo za poslední týden skoro o pětinu na 727. Za týden zemřela více než stovka lidí.

Největší nárůst počtu nakažených byl za uplynulých sedm dní na Uherskohradišťsku, kde přibylo 398 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel. V žádném jiném regionu se nárůst nedostal nad 300 případů. Na Benešovsku, kde byl zaznamenán druhý největší růst, bylo nových případů za týden zhruba 265 v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Ode dneška začíná v Česku kvůli šíření covidu-19 platit nouzový stav. Jeho zavedení na měsíc schválila ve středu vláda. Dneškem počínaje budou na dva týdny platit nová omezení, která ovlivní provoz škol, trávení volného času, kulturní, sportovní a další hromadné akce, svatby i bohoslužby.

Dlouhodobý plán dalších opatření představí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek. Ministr to řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Oznámí, jaká méně zásadní nařízení začnou platit od pátku, jaká po 14 dnech a jaká budou dlouhodobá. Zvažovaných opatření bude podle Prymuly zhruba 60. Vláda z nich bude vybírat i podle dopadů na ekonomiku.

Koronavirus se celosvětově prokázal už u více než 35 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Hranice 34 milionů nakažených byla podle JHU překročena 1. října.

Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie.

Co do celkového počtu nakažených se na špici pomyslného žebříčku nadále drží Spojené státy, které v celkovém počtu překonávají Indii o asi 900.000 potvrzených infekcí. Třetí Brazílie pak registruje od jara dohromady více než 4,9 milionu pozitivních testů na koronavirus.

Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280.000 denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.

S výrazným nárůstem nových případů se v posledních týdnech potýká řada evropských zemí, včetně ČR.

Svět rovněž překonal hranici milionu zemřelých v souvislosti s komplikacemi nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Nejvíce úmrtí registrují opět Spojené státy, a to bezmála 210.000. Za nimi se nachází Brazílie s téměř 146.000 zemřelými. Třetí Indie překonala hranici 100.000 úmrtí spojovaných s covidem-19.