Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se chce očkovat proti koronaviru nadpoloviční většina lidí

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nechat se očkovat proti koronaviru chce 59 procent lidí v Česku, naopak třetina občanů vyjádřila k očkování negativní postoj. Největší ochotu k očkování projevili senioři, kteří v nynější epidemii patří k nejzranitelnějším skupinám a začali se očkovat mezi prvními. Dosavadní průběh vakcinace v zemi hodnotí většina české společnosti kriticky.

Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky dnes agentura poskytla ČTK.

Respondenti, kteří se hodlají nechat očkovat, jako nejčastější důvod svého rozhodnutí uváděli, že chtějí zůstat zdraví, ochránit se před koronavirem nebo zamezit závažnému průběhu nemoci. Dotázaní, kteří se očkovat nechtějí, mají nejčastěji obavy z toho, že vakcína byla vyvinuta příliš rychle, a není tak dostatečně otestovaná.

Nejvýraznější rozdíl v ochotě nechat se očkovat zjistili autoři průzkumu z hlediska věku. Výrazně nejvíce lidí, kteří se chtějí nechat naočkovat, je v nejstarší věkové skupině nad 65 let - mezi nimi se chce 72 procent očkovat, zatímco 23 procent se k této věci vyjádřilo negativně. Nejméně ochotní jsou lidé ve věku 35 až 44 let, kde jsou podíly příznivců a odpůrců očkování prakticky vyrovnané. "Ve všech ostatních věkových skupinách více či méně převážili ti, kteří se očkovat chtějí," dodali analytici.

Mezi lidmi, kteří se chtějí nechat naočkovat, je také výrazně více těch, kteří důvěřují současné vládě, kteří se velmi zajímají o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru a kteří znají pět a více lidí, kteří už covid prodělali.

K dosavadnímu průběhu očkování je česká společnost poměrně kritická, uvedli analytici CVVM. Přibližně dvě třetiny (63 procent) oslovených ho hodnotí negativně, za dobrý ho označila jen desetina populace a podle 23 procent oslovených je to "tak napůl",

Čtyři pětiny českých občanů v průzkumu souhlasily s tvrzením, že očkování je zárukou toho, že se v republice nerozšíří některé nebezpečné nemoci. Pouze přibližně desetina dotázaných si myslí, že očkování je zbytečné, protože není účinné, proti nemoci stejně neochrání a nemoci, proti kterým má chránit, jsou úplně nebo skoro úplně vymýceny. Všechna povinná očkování má 92 procent respondentů, o svých nezletilých dětech totéž prohlásilo 94 procent oslovených.

V Česku se začalo proti covidu očkovat koncem loňského prosince, zatím se používají tři schválené vakcíny. Přednostně se očkují především zdravotníci, senioři a učitelé. Pro děti zatím vakcíny nejsou určeny. Dosud bylo v celé republice, která má přes deset milionů obyvatel, podáno 1,12 milionu dávek vakcín. Přes 300.000 lidí dostalo i druhou potřebnou dávku.

Témata:  očkování průzkumy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.