Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kandidáti na prezidenta i jejich předchůdce přišli na bohoslužbu za vlast

Katedrála sv. Víta Praha
Katedrála sv. Víta Praha
Foto: Adam Mráček / INCORP images

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes oba kandidáti na prezidenta zúčastnili bohoslužby za vlast. Vedle armádního generála ve výslužbě Petra Pavla a předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše s manželkami se jí zúčastnil i končící prezident Miloš Zeman s chotí. Mezi účastníky byl také neúspěšný kandidát na prezidenta a senátor Pavel Fischer.

Bohoslužba za vlast, kterou sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, se konala necelý týden před druhým kolem prezidentských voleb.

Po bohoslužbě si oba aspiranti na pozici hlavy státu a znovu také Zeman prohlédli v katedrále vystavené korunovační klenoty. K nim také zástupci církve přenesli lebku svatého Václava. Bohoslužbu zakončila modlitba za vlast, zpěv státní hymny a svatováclavského chorálu u korunovačních klenotů, kde Graubner znovu žádal o přímluvu vztahující se k nadcházející volbě hlavy státu, za pomoc lidem sužovaným válkou na Ukrajině i všem trpícím. S oběma kandidáty na prezidenta pak krátce promluvili Graubner a emeritní pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Graubner předtím v promluvě k účastníkům bohoslužby připomněl, že země je uprostřed voleb hlavy státu a že zuří válka na Ukrajině. "Do této situace přichází i k nám Ježíš se svou výzvou - začněte myslet jinak," řekl. Boží království je podle Ježíše v lidech, dodal. "Když v sobě necháte vládnout pravdu, spravedlnost a lásku, když budete vytvářet pokoj, a ne napětí, když budete vyzařovat lásku, a ne zlobu," uvedl.

Lidé by neměli podle Graubnera spoléhat na chytrost či "sílu a peníze mocných". A i když se někomu může zdát, že ve světě roste strach a beznaděj, boží království je blízko. "I přes ztrátu blahobytu, a dokonce konkrétní zkušenosti s chudobou, otevřete oči a také srdce. Nebojte se," řekl Graubner. S odkazem na svatého Pavla doplnil, že by lidé měli být zajedno a neměli by mít mezi sebou roztržky.

Návštěvníci bohoslužby viděli i výstavu klenotů. Ta měla původně skončit v sobotu, Hrad ale před několika dny oznámil, že ji prodlouží. Pokračovat bude pro veřejnost od dnešních 14:30, dnes se na poklady českých panovníků mohou lidé přijít podívat až do 21:00, v pondělí a úterý pak vždy od 08:00 do 18:00.

Témata:  Katedrála sv. Víta Petr Pavel Andrej Babiš Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

9:04

Tatiana Dyková vynechala divadlo. Řekla, zda je ohrožena její další účast ve StarDance

StarDance má letos jinou podobu, takže se vůbec poprvé mohli vrátit na parket úspěšní účastníci dosavadních řad. Nabídku České televize přijala i Tatiana Dyková, dokonce už během šňůry jednou triumfovala. Nyní ale vyvstala otázka ohledně její další účasti. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Marian Jurečka v Poslanecké sněmovně

Platy státních zaměstnanců: Bezpečnostní složky a učitelé je mají jisté, zbytek čeká na novou vládu

Středeční jednání vlády s odboráři nepřineslo shodu v otázce růstu platů ve veřejné sféře pro nadcházející rok. Proto prozatím zůstávají v platnosti pouze dřívější ujednání týkající se platů učitelů a bezpečnostních složek. Očekává se, že končící kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) tato dříve dohodnutá navýšení potvrdí už příští týden. Další rozhodování o platech ale spadne do kompetence nové vlády, která vzejde z proběhlých voleb.