reklama

Zvýšit by se měl ve vybraných laboratořích znovu také podíl takzvaných diskriminačních PCR, které umí odhalit podezření na nakažlivější variantu omikron. Na první tiskové konferenci po jednání vlády to řekl nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

"Testů musí být dostatek, abychom mohli zaručit zejména našim dětem, že budou dobře testovány tak, abychom zabránili šíření nákazy ve školách a minimalizovali riziko karantén," uvedl Válek. Podle něj je priorita, aby se nemusely rušit lyžařské kurzy nebo školní kurzy plavání.

Ještě dnes chce na poradě s vedením ministerstva otevřít otázku PCR testování. "Chci, abychom měli pro každý region variantní řešení podle toho, jaký typ testů je dostupný a jaký typ testů je nejkvalitnější v dané oblasti," dodal.

Personální otázky bude Válek teprve řešit, až se se zaměstnanci ministerstva potká. "Nemyslím si, že na ministerstvu zdravotnictví pracují neschopní lidé a většina z nich má plnou důvěru," sdělil. Už na konci listopadu ale mluvil o tom, že nepočítá s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou.

Svrčinová je hlavní hygieničkou od poloviny března, kdy byla pověřená výkonem této funkce. Na konci července byla oficiálně jmenovaná vládou. Před tím vedla krajskou hygienickou stanici v Moravskoslezském kraji. Za dobu řešení pandemie by tak byla už třetí, která skončila. Hned v březnu 2020 odešla Eva Gottvaldová a o rok později také její nástupkyně Jarmila Rážová.