Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski v úterý televizi TVN24 řekl, že jeho země nebude přebírat další dodávky vakcín ze společných objednávek ani za ně platit. Připustil také, že důsledkem bude právní spor s výrobci vakcín.

"Pan ministr zdravotnictví řekl, že vakcíny nezaplatí. To také nemusí, protože smlouvy podepisuje Evropská unie, a ne Polsko," okomentoval rozhodnutí svého polského protějšku Válek. Technicky podle něj jde o smlouvu s EU, ke které se jednotlivé země jen připojovaly.

Na úrovni EU se podle ministra o tom, jak dál s objednávkami vakcín, které jsou pro všechny země i na příští rok, vede intenzivní diskuse. "Nemyslím si, že jednotlivé země by mohly postupovat nějak jinak. Je potřeba si uvědomit, že ty vakcíny máme pořád za ty ceny před dvěma lety, které jsou dneska pod výrobními náklady," dodal.

Už dříve Válek uvedl, že by chtěl v době českého předsednictví Evropské unii nastavit budoucí pravidla pro další očkování proti covidu-19. Podle něj by mohlo být každoroční podobně jako očkování proti chřipce. To ale v Česku podstupují jen jednotky procent lidí. Proti covidu-19 je očkováno 65 procent populace.

Společné nákupy vakcín pro celou EU Válek chválí. Měly by se podle něj rozšířit i na další léčiva, například léky na vzácná onemocnění. Těch každá země nakupuje malá množství, protože takovou nemocí trpí méně než jeden z 2000 lidí. Společným nákupem by se podle ministra snížila cena a zvýšila dostupnost pro české pacienty.

Do Česka do konce března výrobci dodali přes 26,1 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Z nich 17,5 milionu bylo využito, 2,5 milionu darováno či prodáno dalším zemím a 258.000 dávek zničeno. Více než tři čtvrtiny dodaných vakcín, téměř 20 milionů, byla Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech.