Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve sbírkách na podporu rodin obětí se vybralo 40 milionů. Jak můžete přispět?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ve sbírkách na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů po čtvrteční střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze lidé celkem přispěli částkou 40 milionů korun. Zájemci mohou přispívat přímo skrz web univerzity, nebo využít jiných sbírek, jejichž přehled přinášíme.

Nadační fond Univerzity Karlovy spustil sbírku na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů postižených tragickou událostí ve čtvrtek. Do dnešního odpoledne přispělo 30 000 lidí, kteří společně přispěli téměř 34,7 milionu korun. Univerzita oznámila, že vybrané finanční prostředky budou směrovány k cílené pomoci postiženým, a využití těchto prostředků bude koordinováno s vedením Filozofické fakulty.

Přispět můžete ZDE.

Na portálu Znesnáze21 bylo dosud přijato přes 4,9 milionu korun do sbírky na pomoc obětem střelby. Finanční prostředky budou využity na poskytování psychologické i materiální pomoci, stejně jako podpora při rekonvalescenci a fyzioterapii zraněných. Další potřeby budou projednány v následujících dnech ve spolupráci s Filozofickou fakultou UK a pozůstalými, jak uvádí webové stránky sbírky.

Přispět můžete ZDE.

Masarykova univerzita v Brně organizuje solidární finanční pomoc na podporu lidí postižených čtvrteční tragédií. Do dnešního odpoledne přispělo 687 dárců celkem 506 000 korun, jak informuje univerzitní web.

Přispět můžete ZDE.

Na náměstí Jana Palacha v Praze se ve čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku je 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zřejmě zabil svého otce na Kladensku a má na svědomí také dvojnásobnou vraždu v Klánovicích.

Celé Česko proto dnes drží pietu za oběti masové střelby, při níž přišlo ve čtvrtek o život 14 lidí. Ve 12:00 se rozezněly zvony a začala minuta ticha. Vlajky na úřadech jsou na půl žerdi a lidé si událost připomínají bohoslužbami.

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes konala zádušní mše, kterou slouží pražský arcibiskup Jan Graubner. Ten uvedl, že jsme "všichni v šoku z toho, co se stalo." Bohuslužby se zúčastnil prezident Petr Pavel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová i předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Bohoslužby se konají i v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, v ostravské katedrále Božského Spasitele nebo v Plzni, kde biskup Tomáš Holub spojil událost s dvojnásobnou vraždou v Klánovickém lese.

Témata:  Praha vražda sbírka

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.