reklama

Nadační fond Univerzity Karlovy spustil sbírku na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů postižených tragickou událostí ve čtvrtek. Do dnešního odpoledne přispělo 30 000 lidí, kteří společně přispěli téměř 34,7 milionu korun. Univerzita oznámila, že vybrané finanční prostředky budou směrovány k cílené pomoci postiženým, a využití těchto prostředků bude koordinováno s vedením Filozofické fakulty.

Přispět můžete ZDE.

Na portálu Znesnáze21 bylo dosud přijato přes 4,9 milionu korun do sbírky na pomoc obětem střelby. Finanční prostředky budou využity na poskytování psychologické i materiální pomoci, stejně jako podpora při rekonvalescenci a fyzioterapii zraněných. Další potřeby budou projednány v následujících dnech ve spolupráci s Filozofickou fakultou UK a pozůstalými, jak uvádí webové stránky sbírky.

Přispět můžete ZDE.

Masarykova univerzita v Brně organizuje solidární finanční pomoc na podporu lidí postižených čtvrteční tragédií. Do dnešního odpoledne přispělo 687 dárců celkem 506 000 korun, jak informuje univerzitní web.

Přispět můžete ZDE.

Na náměstí Jana Palacha v Praze se ve čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku je 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zřejmě zabil svého otce na Kladensku a má na svědomí také dvojnásobnou vraždu v Klánovicích.

Celé Česko proto dnes drží pietu za oběti masové střelby, při níž přišlo ve čtvrtek o život 14 lidí. Ve 12:00 se rozezněly zvony a začala minuta ticha. Vlajky na úřadech jsou na půl žerdi a lidé si událost připomínají bohoslužbami.

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se dnes konala zádušní mše, kterou slouží pražský arcibiskup Jan Graubner. Ten uvedl, že jsme "všichni v šoku z toho, co se stalo." Bohuslužby se zúčastnil prezident Petr Pavel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová i předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Bohoslužby se konají i v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, v ostravské katedrále Božského Spasitele nebo v Plzni, kde biskup Tomáš Holub spojil událost s dvojnásobnou vraždou v Klánovickém lese.