Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci vláda prodloužit o zhruba tři týdny do neděle 14. února. Souhlasila s tím dnes Sněmovna podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Vláda chtěla dalších 30 dnů do neděle 21. února.
Za nynější situace by stav nouze končil s pátkem. Je na něm závislá většina vládních protikoronavirových omezení. Lze také nasadit vojáky na pomoc například ve zdravotnictví a v domovech pro seniory. Kabinet prodlouží nouzový stav a platnost protiepidemických opatření v pátek. Projednat by měl také upravenou tabulku restrikcí navázanou na protiepidemický systém PES.
Návrh KSČM o prodloužení nouzového stavu o dalších 23 dnů získal podporu 53 z 98 přítomných poslanců. Proti jich bylo 19. Pro návrh hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Zákonodárci ostatních stran hlasovali proti, nebo se hlasování zdrželi.
O vládním návrhu ani o návrhu opozičních Pirátů na prodloužení nouzového stavu od pátku 5. února už poslanci nehlasovali. Oba návrhy získaly nižší podporu v předchozím orientačním hlasování. Piráti neprosadili devítibodové usnesení, které se týkalo například podpory postižených podnikatelů, zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě nebo izolaci a možností otevření škol. Bylo podmínkou, aby pro delší nouzový stav hlasovali.
Podmínky si kladli i komunisté, týkaly se třeba širšího otevření škol a provozu zimních středisek i ubytovacích služeb, které nyní kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nefungují. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) poslancům řekl, že celý první stupeň základních škol by se mohl otevřít nejdříve začátkem února a na přelomu ledna a února by mohl být obnoven provoz lyžařských vleků, pokud to ale epidemická situace dovolí.
Celodenní debatu provázel i fyzický konflikt nezařazeného poslance Lubomíra Volného s některými dalšími zákonodárci. Vznikl potom, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul Volnému mikrofon a nezařazený poslanec se následně domáhal dokončení vstoupení přímo z předsednického místa. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vykázal po konfliktu Volného z jednacího sálu, poslance zřejmě čeká disciplinární řízení.
Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Nynější žádost vlády byla pátá v řadě. Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů. Nynější potrvá po rozhodnutí vlády minimálně 132 dnů.
Blatný: Vláda bude nejspíš o prodloužení stavu nouze žádat znovu
Už teď je velmi pravděpodobné, že bude vláda muset kvůli koronavirové pandemii o prodloužení nouzového stavu žádat znovu. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) poté, co Sněmovna dnes večer schválila trvání stavu nouze do neděle 14. února. Napříč politickým spektrem je podle něj shoda na tom, že je potřeba legislativní úprava, díky níž by pro některá ochranná opatření nebyl nouzový stav nutný.
S prodloužením stavu nouze Sněmovna dnes souhlasila podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Vláda chtěla dalších 30 dnů až do neděle 21. února.
"Už teď mohu říct s velkou pravděpodobností, že budeme muset žádat o nouzový stav znovu," uvedl Blatný. "Jako pozitivní vnímám to, že jsme se všichni napříč politickým spektrem shodli na tom, že je potřeba se dohodnout na nějaké nové legislativní úpravě. (...) Domluvit se na tom, jakým způsobem budou v budoucnu ošetřena ochranná opatření tak, abychom nemuseli nouzový stav potřebovat," dodal ministr.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, vláda ČR, Jan Blatný
Související
19. ledna 2025 13:07
17. ledna 2025 12:17
10. prosince 2024 17:03
8. prosince 2024 9:15
7. prosince 2024 12:12
12. listopadu 2024 10:42