WHO v pátek informovala, že mezi 31. červencem a 27. srpnem bylo celosvětově zaznamenáno přes 1,4 milionu nových případů covidu-19. Oproti předchozímu stejně dlouhému období došlo k nárůstu o 38 procent. Více než 1800 lidí během uplynulých čtyř týdnů nemoci způsobené koronavirem podlehlo.

"Nahlášené případy v současnosti nebudou přesně odpovídat míře infekce kvůli úbytku testů," dodala zdravotnická organizace. Podle jejích dat se od začátku pandemie do konce srpna potvrdilo přes 770 milionů případů nákazy a více než 6,9 milionu osob jí podlehlo.

S podzimní vlnou onemocnění covidem počítá hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, nečeká ale větší problémy. "Troufnu si říct, že nebudeme pozorovat nějakou větší vlnu hospitalizovaných nebo kriticky nemocných, jako jsme to viděli v posledních letech," uvedl pro Českou televizi.

Expert zdůraznil, že koronavirus je stále přítomen a nadále mutuje. Za nárůstem počtu nákaz podle něj stojí nová subvarianta omikronu zvaná EG.5. "Jde o variantu covidu, která postihuje spíš horní cesty dýchací, nemá takovou smrtnost či závažnost průběhu onemocnění jako předchozí varianty, například delta," vysvětlil.

V Česku se v sobotu potvrdilo 13 nových případů včetně reinfekcí. Do dnešního dne se potvrdilo více než 4,6 milionu případů covidu-19, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.