Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za epidemie covid-19 rostl prodej léků na schizofrenii, pacientů s úzkostí naopak ubylo

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V době jarní epidemie covid-19 v ČR výrazně rostl prodej léků na schizofrenii a podobné poruchy. Naopak pacientům s úzkostí se pravděpodobně ulevilo, protože jim ubyl například pracovní stres, dostávali instrukce a soustředili se na aktuální dění. Proto byl nárůst prodeje léků na úzkost oproti normálu minimální a později dokonce klesl.

Ukázala to nová studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a Českého vysokého učení technického (ČVUT), informoval dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Výzkumníci spolupracovali s analytickou společností IQVIA. "Studium spotřeby léků užívaných při léčbě psychiatrických poruch představuje unikátní možnost, jak studovat dopad pandemie covid-19 a souvisejících epidemiologických opatření na duševní zdraví a chování lékařů i pacientů. Především však může ukázat, které skupiny psychiatrických pacientů jsou nejvíce ohroženy," uvedl Eduard Bakštein z výzkumného týmu. Analýza spotřeby léků vycházela z dat distributorů léků i lékáren.

Do prodeje léků se podle ředitele IQVIA pro ČR a Slovensko Martina Šlégla promítá například i předzásobení léky pacienty v prvních týdnech pandemie i uzavření některých ambulancí.

Analýza podle náměstka pro vědu a výzkum NUDZ Jiřího Horáčka ukázala, že lidé se schizofrenií a příbuznými psychotickými poruchami jsou nejohroženější skupinou, na kterou se lékaři musí v budoucnu soustředit. "Pro nemocné se schizofrenií musíme vypracovat efektivní programy prevence dopadu nejen případných dalších vln epidemie, ale i podobných globálních problémů," uvedl Horáček.

Pokles spotřeby léků na úzkost vědci vysvětlují tím, že pravděpodobně lidé strádající nadměrnými obavami a zvýšenou úzkostí v podmínkách běžného života vlastně dostávali v rámci opatření proti covid-19 jasné instrukce, jak se bránit. Paradoxně tak podle odborníků mohla epidemie jejich stav zlepšit, protože místo užívání léků šili roušky, sháněli dezinfekci, soustředili se na dodržování hygienických opatření a případně nechodili do práce, z níž vyplývající stres může úzkost zhoršovat.

Témata:  Národní ústav duševního zdraví léky schizofrenie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy