Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákon s úpravou příspěvku 5000 Kč chce Jurečka dát vládě za dva či tři týdny

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Návrh nového zákona s přesným nastavením a podmínkami výplaty příspěvku 5000 korun na dítě předloží ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) vládě "v horizontu dvou tří týdnů" po vyřešení všech potřebných detailů. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Na normě se podle něj nyní pracuje a přípravy se neprotahují.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) by podle jedné z připravovaných variant nemusela část lidí o pětitisícovou podporu žádat. Řekl to bez dalších podrobností po jednání vlády. Experti na sociální problematiku zmiňují, že by stát mohl automaticky příspěvek poslat rodinám, které pobírají dětské přídavky.

Podle vládního záměru by domácnosti s ročním příjmem do milionu korun hrubého mohly do konce srpna získat 5000 korun na dítě do 18 let. Jurečka v úterý v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu řekl, že jeho ministerstvo nyní řeší, jak se budou domácnosti posuzovat a jak se budou jejich příjmy kontrolovat. Zmínil využití údajů z několika registrů a úředních databází. Zatím není jasné, jaké úřady by měly podporu vyřizovat. Úřady práce, které mají dávky na starosti, jsou nyní přetížené.

"Pracujeme na tom. Jakmile budeme mít hotové všechny detaily, tak ten návrh zákona předložíme. Vidím horizont nějakých dvou tří týdnů. Neprotahuje se to, neříkal jsem, že to (návrh zákona) bude na vládě tento týden. Říkal jsem, že musíme ty věci dobře připravit tak, aby všechny detaily byly vyjasněné," řekl dnes ministr novinářům. Poukázal na "složité rodinné situace".

Přesné údaje o složení domácností v Česku k dispozici nejsou. Řada rodičů není sezdána. Někteří rodiče žijí odděleně, některé rodiny naopak zůstávají pohromadě v domácnosti i po rozvodu partnerů, řadu domácností tvoří vedle rodičů a dětí i prarodiče. Jurečka v úterý uvedl, že řadu údajů má Česká správa sociálního zabezpečení. Má například přehled o odvodech zaměstnanců z jejich příjmu či o vyplacených důchodech. Od ministerstva financí je zase možné získat data o tom, kdo má daňové slevy na děti, řekl ministr. Poukázal i na údaje o svěření dětí do péče či na registr obyvatel s informacemi o bydlišti. Mluvil také o tom, že se nyní řeší i to, jak by se měl posuzovat příjem živnostníků.

Podle premiéra s přípravou zákona není žádný problém. "Abychom to dobře nachystali a hlavně abychom zajistili to, že proces získávání příspěvku a dokazování nároku bude co nejméně byrokratický, co nejméně zatěžovat lidi a buď maximálně digitalizovaný, nebo nějakým způsobem maximálně jednoduchý, tak na to právě potřebuje ministerstvo práce ve spolupráci s ministerstvem financí a lidmi, kteří se věnují digitalizaci, těch 14 dní, respektive tři týdny," řekl Fiala.

Podle některých expertů na sociální problematiku by se místo vytváření paralelního systému pro jedinou dávku měl upravit dosavadní systém dávek, aby byl pružnější a efektivnější. K řešení dopadů cen doporučují zvýšení příspěvků na bydlení, přídavků na děti a životního minima či převedení daňové slevy do bonusu.

Kriticky se k příspěvku vyjádřil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), když v úterý prohlásil už jeho vyhlášení za ostudné. "Praktická aplikace a zmatky kolem ní bude ostuda ještě větší. Odpískejte to, dejte to jen rodinám s přiznanými přídavky na dítě a bude to fér. Těm chudoba opravdu hrozí a otestované je máte," napsal. 

Přídavky na děti pobírají rodiny s měsíčním příjmem do 3,4násobku jejich životního minima. Všechny mají tedy příjem do milionu hrubého, úřady práce jejich příjmovou situaci už znají. "Tam je i varianta, že minimálně část lidí by o to (plánovaný příspěvek) žádat nemusela," uvedl bez dalších podrobností Fiala.

Jurečka už dřív uvedl, že vládě předložil 12 návrhů opatření na podporu rodin ke zvládání dopadů zdražování. Kabinet minulý týden vybral čtyři. Vedle plánovaného příspěvku 5000 korun na dítě jsou to dotace na zřízení a rozšíření dětských skupin, zamýšlená možnost pobírat vyšší rodičovskou po kratší dobu pro rodiče s nízkým výdělkem a záměr snížit odvody zaměstnavatelům u částečných úvazků.

Témata:  Marian Jurečka vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

3:00

Mírné zimní počasí pokračuje i tento týden, ukazuje předpověď

Zima bude mírná i během předposledního lednového pracovního týdne, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Mrznout bude především v noci, denní maxima mají šplhat nad nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy