reklama

"Chtěl bych vyzvat, abychom si především zachovali chladnou hlavu. Protože nejhorší, co by nás mohlo potkat, je strach. Strach oslabuje," řekl Miloš Zeman.

Vyjádřil podporu krokům, které v souvislosti s nákazou dělají vláda a Bezpečnostní rada státu. "Chtěl bych varovat před hysterií nebo panikou," řekl. Za nesmyslné označil počínání lidí, kteří si v obavě před epidemií nakupovali zásoby trvanlivých potravin.

Zeman také prohlásil, že epidemie koronaviru přejde, jako to bylo v minulosti s jinými onemocněními. Podle prezidenta v minulosti vyvolala mezinárodní paniku řada onemocnění, všechna ale odezněla.

"Začalo to z Velké Británie - promiň, Kačenko (dcera prezidenta Kateřina Zemanová, která studovala v Británii - pozn. red.) - nemoc šílených krav. Samozřejmě čtyřnohých. Kromě toho v Africe ebola. Pak tady byla prasečí chřipka, pak tady byla ptačí chřipka, pak tady byl SARS. Nu a teď je tady koronavir," řekl.

Nákaza COVID-19 začala v Číně, odkud se postupně rozšířila do velké části světa. Česko má zatím 31 případů nového typu koronaviru, z toho 27 z nich má souvislost s Itálií, která je nejpostiženější evropskou zemí. Průběh nemoci u českých pacientů je podle dostupných údajů mírný nejméně u 29 dosud známých infikovaných, někteří jsou zcela bez obtíží.

reklama