Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ženíšek by se měl stát novým ministrem. Fiala souhlasí s návrhem TOP 09

Marek Ženíšek (TOP 09)
Marek Ženíšek (TOP 09)
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09) ministrem pro vědu, výzkum a inovace na Pražský hrad. Ženíšek má ve vládě nahradit Helenu Langšádlovou, která již podala demisi a v kabinetu skončila. 

"S panem premiérem jsme se shodli na prioritách v oblasti vědy i na tom, které oblasti by měly být posíleny. Pan premiér mě zároveň informoval, že odešle návrh na mé jmenování prezidentovi ještě dnes. Velmi si této podpory vážím a těším se na setkání s panem prezidentem," uvedl Ženíšek v pátek na sociální síti X.

Ženíšek je momentálně předsedou sněmovního zahraničního výboru. Poslancem se stal opět po posledních volbách v roce 2021, byl jím už mezi lety 2013 až 2017. V minulosti byl také náměstkem ministra spravedlnosti či zdravotnictví. 

Ženíšek studoval Fakultu humanitních studií Západočeské univerzity v Plzni a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je držitelem doktorského titulu z politologie.

Zmíněný vládní post je momentálně neobsazený. Dosavadní ministryně Helena Langšádlová skončila ve funkci v neděli, její demisi během minulého týdne přijal prezident Petr Pavel. TOP 09 původně navrhla na ministra Pavla Tuleju, ekonoma, pedagoga a někdejšího rektora Slezské univerzity v Opavě. Tuleja se minulý týden v pátek nominace vzdal.

Témata:  Marek Ženíšek (TOP 09) Petr Fiala (ODS) TOP 09

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy