Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ženíšek je novým ministrem. Pavel ho jmenoval na Pražském hradě

Prezident Petr Pavel jmenoval Marka Ženíška ministrem pro vědu. (16.5.2024) Fotogalerie +11
Prezident Petr Pavel jmenoval Marka Ženíška ministrem pro vědu. (16.5.2024)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Ženíšek ve vládě premiéra Petra Fialy (ODS) nahrazuje stranickou kolegyni Helenu Langšádlovou. 

Pavel v krátkém projevu uvedl, že je přesvědčen, že se Ženíšek s agendou dokáže poprat. Podle prezidenta ho nečeká lehká práce. "Také ale vím, že věda, výzkum a inovace společně se vzděláním jsou prioritami, které si vytyčila celá vláda a které jsou mimořádně důležité pro to, aby naše ekonomika v tom výrazně konkurenčním prostředí do budoucna uspěla," řekl.

Pavel zmínil i složitou oblast strategické komunikace a boje s dezinformacemi. "I když vím, že je to složité, tak je to téma, kterému musíme věnovat pozornost. Jsem přesvědčen, že události, ke kterým dnes dochází v našem okolí, svědčí jasně o tom, jak zhoubnou moc mohou dezinformace mít na veřejné mínění i na nálady ve společnosti. Proto věřím, že i v této oblasti budete schopen, i přes to krátké období, alespoň zahájit proces, který povede k tomu, že v této oblasti budeme schopni čelit výzvám," dodala hlava státu.

Ženíšek je momentálně předsedou sněmovního zahraničního výboru. Poslancem se stal opět po posledních volbách v roce 2021, byl jím už mezi lety 2013 až 2017. V minulosti byl také náměstkem ministra spravedlnosti či zdravotnictví. 

Ženíšek studoval Fakultu humanitních studií Západočeské univerzity v Plzni a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je držitelem doktorského titulu z politologie.

Zmíněný vládní post byl v posledních dnech neobsazený. Dosavadní ministryně Helena Langšádlová skončila na začátku května, její demisi přijal prezident Petr Pavel. TOP 09 původně navrhla na ministra Pavla Tuleju, ekonoma, pedagoga a někdejšího rektora Slezské univerzity v Opavě. Tuleja se nominace vzdal.

Témata:  Marek Ženíšek (TOP 09) Petr Pavel vláda ČR

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

23. května 2024 11:38

Kadyrov nabídl Putinovi vyslání dalších bojovníků na Ukrajinu

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v noci na čtvrtek uvedl, že se v Kremlu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nabídl mu vyslání dalších svých bojovníků na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy