Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel ve čtvrtek jmenuje Ženíška novým ministrem pro vědu

Marek Ženíšek (TOP 09)
Marek Ženíšek (TOP 09)
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

"S panem premiérem jsme se shodli na prioritách v oblasti vědy i na tom, které oblasti by měly být posíleny. Pan premiér mě zároveň informoval, že odešle návrh na mé jmenování prezidentovi ještě dnes. Velmi si této podpory vážím a těším se na setkání s panem prezidentem," uvedl Ženíšek v pátek po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Ženíšek je momentálně předsedou sněmovního zahraničního výboru. Poslancem se stal opět po posledních volbách v roce 2021, byl jím už mezi lety 2013 až 2017. V minulosti byl také náměstkem ministra spravedlnosti či zdravotnictví. 

Ženíšek studoval Fakultu humanitních studií Západočeské univerzity v Plzni a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je držitelem doktorského titulu z politologie.

Zmíněný vládní post je momentálně neobsazený. Dosavadní ministryně Helena Langšádlová skončila ve funkci v neděli, její demisi během minulého týdne přijal prezident Petr Pavel. TOP 09 původně navrhla na ministra Pavla Tuleju, ekonoma, pedagoga a někdejšího rektora Slezské univerzity v Opavě. Tuleja se minulý týden v pátek nominace vzdal.

Témata:  Marek Ženíšek (TOP 09) vláda ČR Petr Pavel

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy