Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf zahraničního výboru Ženíšek chce i omezenou bezletovou zónu na Ukrajině

Marek Ženíšek (TOP 09)
Marek Ženíšek (TOP 09)
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Vytvoření alespoň částečné bezletové zóny na Ukrajině je podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) hlavním tématem, které se snaží prosadit s partnery ze zahraničních parlamentních výborů. Ženíšek to dnes uvedl na twitteru s odkazem na možnost vytvořit bezletovou zónu alespoň nad humanitárními koridory, která by omezila dopady ruské agrese proti Ukrajině na civilní obyvatele.

"Je to teď hlavní téma, které se snažíme s některými kolegy předsedy zahraničních výborů posunout. Omezená bezletová zóna za účasti i nečlenských zemí NATO by měl být začátek," uvedl Ženíšek.

Předseda sněmovního zahraničního výboru tak reagoval na vyjádření analytika a bývalého dlouholetého diplomata Martina Svárovského. Podle něho by vynucení bezletové zóny nad celou Ukrajinou, po níž volají ukrajinští představitelé, znamenalo válku mezi NATO a Ruskem. Řešením by ale mohla být úzce vymezená letecká zóna nad humanitárními koridory na západě Ukrajiny v oblastech, kde se nebojuje, případně několik desítek kilometrů široký koridor z Kyjeva na západní hranice Ukrajiny.

Pokud by se do střežení bezletové zóny zapojily také státy mimo NATO, nemohlo by to Rusko považovat za eskalační krok aliance, uvedl Svárovský. Zóna by byla vytvořena na návrh Ukrajiny a zúčastněné státy by oznámily Radě bezpečnosti OSN, že přijaly okamžité opatření k zamezení dalšího utrpení ukrajinského obyvatelstva a případné další řešení v souladu s Chartou OSN nechali na ní, dodal Svarovský, který je mimo jiné poradcem předsedy sněmovního evropského výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL).

Témata:  Marek Ženíšek (TOP 09) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy