Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.
Jednou z nejviditelnějších změn je úprava výpovědní lhůty. Ta bude nově běžet již od data doručení výpovědi druhé straně, nikoliv až od následujícího měsíce. Tato změna umožní rychlejší přechod zaměstnanců k novému zaměstnavateli a zároveň rychlejší obsazení uvolněných míst. Současně se zkracuje výpovědní doba na pouhý měsíc v případě porušení kázně či nesplnění pracovních požadavků.
Další novinkou je prodloužení maximální délky zkušební doby – u běžných pracovníků až na čtyři měsíce, u vedoucích zaměstnanců až na osm měsíců. To bude možné jen na základě písemné dohody mezi oběma stranami.
Zaměstnanci, kteří odcházejí z práce ze zdravotních důvodů, nově získají nárok na náhradu mzdy odpovídající dvanáctinásobku průměrného výdělku. Tato náhrada bude vyplácena z povinného pojištění zaměstnavatele. Nově bude rovněž možné v krizových situacích – například při obnovení dodávky energií – zkrátit minimální denní odpočinek až na šest hodin.
Flexinovela dále posiluje práva rodičů. Zaměstnanci na rodičovské budou moci vykonávat práci pro svého zaměstnavatele na dohodu, a pokud se vrátí do zaměstnání dříve než ve dvou letech věku dítěte, mají garantovaný návrat na původní pozici a stejné pracoviště. Tím se odstraňuje dřívější nejistota po skončení rodičovské.
Změny se týkají i mladistvých. Nově bude možné zaměstnat čtrnáctileté žáky během letních prázdnin, a to i tehdy, pokud ještě nedokončili povinnou školní docházku. Tento krok má podle legislativců pomoci mladým lidem získat první pracovní zkušenosti.
Zásadní úpravy se dotknou i pracovní praxe započitatelné pro účely služebního zařazení a platu ve veřejné sféře. Do této doby se bude nově počítat i doba péče o závislé blízké osoby a také doba doktorského studia.
V oblasti pracovního volna novela odstranila spornou formulaci o „nezbytně nutné době“ při účasti na pohřbu. Zaměstnanci budou mít nárok na celodenní placené volno a v případě nejbližších příbuzných až pět dní neplaceného volna. Podobně se mění i pravidla pro volno při hledání nového zaměstnání – výpovědní důvod bude nově určovat nárok na rozsah volna a jeho proplacení.
Změny se týkají i svatebních obřadů. Zaměstnanci budou mít nárok na náhradu mzdy právě v den konání obřadu, nikoliv obecně v den volna. Dále mají nově rodiče nárok na den volna při svatbě dítěte, a děti naopak při svatbě rodičů.
Novela řeší i otázky, které byly dosud právně nejasné – například doprovod blízké osoby do zdravotnického zařízení, kde bude nyní výslovně uvedeno, že se volno vztahuje i na cestu zpět. Totéž platí pro případy znemožnění cesty do zaměstnání, kdy se nově do definice přidávají také živelní pohromy a mimořádné události, nejen povětrnostní vlivy.
Podle poradkyně Ivany Brancuzké z firmy Crowe jde o komplexní úpravu, která na jednu stranu přináší větší předvídatelnost a pružnost, na druhou však klade vyšší nároky na administrativu i rozhodování ze strany zaměstnavatelů. Odbory i zaměstnavatelské svazy zatím přijímají změny s opatrností a vyčkávají na praxi.
Nová pravidla tak od 1. června přinášejí výraznou proměnu pracovních vztahů, která má potenciál zlepšit jejich fungování – ovšem jen za předpokladu, že budou správně aplikována a srozumitelně komunikována.
Témata: zaměstnání
Související
24. dubna 2025 14:25
10. září 2024 17:02
21. srpna 2024 17:42
30. dubna 2024 9:12
25. ledna 2024 21:12
8. prosince 2023 17:29