Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pracovní podmínky v Česku? Průměrná mzda mužů a žen se liší, flexibilita práce je nízká

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podmínky na pracovním trhu v Česku se třetí rok po sobě zhoršují a nyní patří mezi desáté nejhorší v celé Evropské unii. Hlavními důvody jsou nízká flexibilita práce a velké rozdíly v odměňování mužů a žen. Vyplývá to z analýzy Indexu prosperity a finančního zdraví, který sestavují Česká spořitelna a datový portál Evropa v datech.

Česká republika se v žebříčku pracovních podmínek propadla na 18. místo z 27 evropských zemí, zatímco v roce 2022 byla na 15. místě. Autoři studie uvádějí, že jednou z příčin je nízká flexibilita práce. Mnoho zaměstnanců v Česku nemá možnost pracovat na zkrácený úvazek, přestože by o to měli zájem. To vede k prohlubování nerovností, zejména mezi rodiči, kteří se starají o děti a potřebují větší pracovní flexibilitu, aby zůstali alespoň částečně ekonomicky aktivní.

Nejlepší podmínky na pracovním trhu jsou v Nizozemsku, Rakousku a skandinávských zemích, kde je flexibilita práce mnohem vyšší. Například v Nizozemsku může až 24 % zaměstnanců volit, kdy a odkud budou pracovat, zatímco v Česku je to pouze 14 %. Podíl zkrácených úvazků v Nizozemsku činí téměř 43 %, zatímco v Česku pouze 6,9 %, což je devátý nejnižší podíl v EU.

Podle analýzy čelí nejhorším pracovním podmínkám země z východní a jižní Evropy. Například Španělsko má nejvyšší nezaměstnanost v EU, malý počet zkrácených úvazků a nízkou flexibilitu práce.

Ačkoli Česko vykazuje v roce 2023 rekordně nízkou nezaměstnanost ve výši 2,6 %, odborníci varují, že takto nízká nezaměstnanost může být problém. Podle ekonomů by optimální nezaměstnanost měla být téměř dvojnásobná, aby trh práce fungoval zdravěji. Specifickým rysem českého trhu práce je nízká ochota zaměstnanců měnit zaměstnavatele, což vede i k nižšímu ohodnocení.

Nízká flexibilita práce také prohlubuje nerovnosti mezi muži a ženami. Rozdíl v odměňování mezi pohlavími, tzv. gender pay gap, v Česku vzrostl o více než procentní bod na 17,9 %, což je třetí nejvyšší rozdíl v EU. Česká republika se dlouhodobě řadí mezi země s největšími rozdíly v odměňování mezi pohlavími, ačkoli se tento rozdíl od roku 2016 postupně snižuje. 

Témata:  zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

15:24

Revoluce v Česku: První dáma Eva Pavlová si už brzy může měsíčně přijít na pěkný balík

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy