reklama

K unikátnímu nálezu došlo nedaleko ruin chrámu Ramesse II., který stál v antickém městě Héliopolis, nyní na východě Káhiry. "Minulé úterý mi volali, aby mi oznámili nález osmimetrové sochy krále, nejspíš Ramesse II, vytvořené z křemence," řekl egyptský ministr památek Khaled al-Anany.

Nejslavnější a nejmocnější vládce Egypta, známý také jako Ramesse Veliký, byl třetím panovníkem devatenácté egyptské dynastie. Vládl v letech 1279 až 1213 před našim letopočtem. Rozšířil říši na východě až k Sýrii a na jihu k Núbii.

"Našli jsme bustu, spodní část hlavy, korunu, pravé ucho a část pravého oka," dodal Anany. Tým egyptských a německých archeologů také objevil horní část sochy faraona Sethiho II., která je 80 centimetrů dlouhá. 


Sluneční chrám Ramesse II. v Héliopolisu byl jedním z největších v Egyptě, téměř dvakrát větší než Karnak v Luxoru. Mnoho dochovaných obelisků bylo odtud převezeno do Alexandrie nebo Evropy. Kameny z ruin byly použity při budování současné Káhiry.

Pokud se restaurátorům podaří dát z úlomků sochu dohromady a prokáže se, že jde skutečně o Ramesse II., postaví ji ke vchodu do Grand Egyptian Museum, které by mělo otevřít v roce 2018. Egypt věří, že tento objev mi mohl do země znovu přivést turisty.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama