Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osvětim láká čím dál více návštěvníků. Muzeum proto zavádí nová pravidla

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Varšava - Bývalý koncentrační tábor v Osvětimi a Osvětimi-Březince loni navštívilo 2,1 milionu lidí, což je to skoro o 50 tisíc více než v roce 2016. V prvé desítce zemí, odkud přijelo nejvíce návštěvníků, se ocitlo i Česko.

Nejvíc turistů bylo z Polska, Británie, USA, Itálie, Španělska, Německa, Izraele a Francie. Mezi návštěvníky bylo skoro půl milionu Poláků, Čechů dorazilo 53 tisíc. Na deváté příčce skončilo Česko i předloni (60 tisíc).

V muzeu od 2. ledna platí nová pravidla, zavádějící zejména vstupenky na jméno individuálního návštěvníka. Cílem je "zlepšit bezpečnost na území autentického a chráněného historického místa při tak vysoké návštěvnosti, především nám totiž záleží na lepší dostupnosti", uvedl ředitel Andrzej Kacorzyk.

Vzhledem k zájmu veřejnosti totiž došlo k vykupování vstupenek ze spekulativních důvodů, což ztěžovalo návštěvy především individuálních turistů. Zavedení jmenných vstupenek by tomu mělo zabránit. Vstupenky si lze rezervovat s tříměsíčním předstihem na webu visit.auschwitz.org.

Témata:  Osvětim Polsko turisté

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.