Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cate Blanchett stála v čele protestu za rovnoprávnost žen

Cate Blanchettová
Cate Blanchettová
Foto: 4press.cz

Cannes - Dvaaosmdesát umělkyň včetně herečky Cate Blanchettové a režisérky Agnés Vardaové dnes při symbolickém protestu na červeném koberci mezinárodního festivalu v Cannes vyzvalo k rovnosti v odměňování mužů a žen nejen ve filmové branži. Informovala o tom agentura AFP.

Kromě Vardaové a předsedkyně festivalové poroty Blanchettové, které na červeném koberci přečetly prohlášení, přišly podpořit zrovnoprávnění žen s muži i kampaň proti sexismu #MeToo také Jane Fondová, Salma Hayeková, Marion Cotillardová, Claudia Cardinalová a řada dalších hereček, režisérek a producentek.

"Jako ženy čelíme každá svým vlastním jedinečným výzvám, ale na těchto schodech dnes stojíme společně na znamení našeho odhodlání a oddanosti změně a pokroku," stálo v prohlášení, které Blanchettová přečetla v angličtině a Vardaová ve francouzštině.

Počet žen, které se symbolického protestu zúčastnily, odpovídá počtu filmů režírovaných ženami, které byly vybrány do hlavní soutěže festivalu v Cannes za jeho více než sedmdesátiletou historii. Stejné pocty se za toto období dostalo více než 1600 snímků režírovaných muži, uvedla agentura AP.

Symbolická protestní akce se uskutečnila před premiérou filmu Les filles du soleil (Dívky slunce) Francouzky Evy Hussonové, který popisuje příběh kurdské ženské bojové jednotky. Z 21 snímků soutěžících v hlavní kategorii jsou letos pouze tři režírované ženami.

Filmový festival v Cannes začal v úterý a skončí slavnostním udílením Zlatých palem přesně za týden. Zlatou palmu v historii festivalu na francouzské Riviéře získala jen jediná žena - Novozélanďanka Jane Campionová za snímek Piano.

Témata:  filmový festival v Cannes Cate Blanchett kultura ženy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.