Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před sto lety zemřel František Josef I., ve Vídní se otevírají výstavy

Vídeňská radnice (Rathaus)
Vídeňská radnice (Rathaus)
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Vídeň - V Rakousku dnes začínaj různé připomínkové akce k stému výročí smrti císaře Františka Josefa I. Ve Vídni můžete navštívit hned tři výstavy, další pak v Dolních Rakousích.

Výstavy potrvají do 21. listopadu, kdy František Josef po 68 letech na trůnu v roce 1916 zemřel.

Ve vídeňském zámku Schönbrunn, kde se císař narodil i skonal, nese výstava název Člověk a panovník. Návštěvníci se zde dozví informace o habsburském rodu, císařově dětství či manželství s Alžbětou Bavorskou známou jako Sisi.

V Muzeu císařských kočárů, které je v areálu zámku Schönbrunn, se výstava jmenuje Reprezentace a skromnost. Návštěvníci zde mohou zhlédnout nejen kočáry, ale i šatník císaře, který se takřka výhradně oblékal do uniformy, podrobnosti o jeho svatbě se Sisi, korunovaci či pohřbu. Protiklad mezi císařovým skromným osobním životem a reprezentací majestátu přibližuje výstava nazvaná Svátky a všední dny ve vídeňském Muzeu nábytku.

Čtvrtá výstava pojmenovaná Lov a volný čas se koná na někdejším dolnorakouském loveckém zámečku Niederweiden na Moravské poli.

František Josef Karel Habsburský se narodil ve Vídni 18. srpna 1830 jako syn bavorské princezny arcivévodkyně Žofie a arcivévody Františka Karla. Rakouský trůn převzal v prosinci 1848 v Olomouci z rukou svého strýce Ferdinanda I. Dobrotivého.

V roce 1854 se císař oženil se svou o osm let mladší sestřenicí Sisi, s níž měl syna Rudolfa a tři dcery. Konce první světové války a s ním spojeného rozpadu monarchie se František Josef nedožil.

Témata:  Vídeň výstavy

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.