reklama

Za ženský herecký výkon byla oceněna slovenská herečka Zuzana Mauréryová v titulní roli snímku Jana Hřebejka Učitelka. Naprázdno nevyšel ani další český zástupce v hlavní soutěži - poslední opus v březnu zesnulého režiséra Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad. Spolu s rumunsko-švédským příběhem U trati dostal zvláštní uznání.

Zvláštní cena poroty spojená s 15.000 dolary (zhruba 367.000 korun) patří filmu Zoologie, který v rusko-francouzsko-německé koprodukci natočil režisér Ivan Tverdovskij. Cenu za režii získal slovinský režisér Damjan Kozole za komorní rodinné drama Noční život.

V soutěži dokumentů zvítězil americký snímek LoveTrue, který natočila izraelská režisérka Alma Harelová. Zvláštní uznání patří lyrickému dokumentu Ama-San. Soutěži Na východ od Západu kraloval autobiograficky laděný debut gruzínské filmařky Rusudan Glurdžidzeové Dům těch druhých. Zvláštní cenu si odnesl estonský snímek Zmatené dny.

Cenu prezidenta festivalu za mimořádný přínos české kinematografii převzala Jiřina Bohdalová, která v květnu oslavila pětaosmdesátiny. Na kontě má osmdesát filmů a zhruba stejný počet rolí v televizních snímcích a seriálech. Ve Varech uvedla politický thriller Ucho, který v roce 1970 natočil Karel Kachyňa; film pak na dlouhý čas skončil v trezoru.

Jiří Bartoška Cenu prezidenta předal i americkému oscarovému scenáristovi, režisérovi a producentovi Charliemu Kaufmanovi, který ve Varech představil svůj autorský animovaný snímek Anomalisa.

V anketě o cenu diváků zabodoval pozitivně laděný příběh Tohle je náš svět, který natočil americký režisér Matt Ross. Byl uveden na MFF v Cannes a je zařazen do přehlídky karlovarských ozvěn v Praze a Brně.

Festival zakončila nejnovější komedie Woodyho Allena Café Society odehrávající se v Hollywoodu 30. let. V květnu zahájila MFF v Cannes, 22. září se objeví v české distribuci.

reklama