Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové upřesnili výstrahu před povodněmi

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na aktuální vzestup hladin vodních toků reagují i meteorologové. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu před povodněmi, která se týká celého území republiky. V několika okresech platí nejvyšší stupeň varování.

Konkrétně jde o okresy Litovel, Mohelnice, Olomouc, Šumperk a Zábřeh v Olomouckém, Karlovy Vary v Karlovarském, Kadaň v Ústeckém a Králíky v Pardubickém kraji. Meteorologové varovali, že zde může dojít v zaplavení níže položených obydlených oblastí a k omezení lidské činnosti.

Na Štědrý den po 11. hodině platil třetí stupeň povodňové aktivity na Ohři v Karlových Varech, Černovickém potoce v Tučapech a Moravské Dyji v Janově. Jeden ze tří stupňů byl dosažen na více než sedmi desítkách míst.

Na zbytku území platí nižší stupně varování. Na jihu Čech, ve Zlínském a Moravskoslezském kraji by vodní toky měly dosahovat maximálně prvního stupně povodňové aktivity.

V platnosti zůstává také výstraha před silným větrem, který může v nárazech dosahovat rychlosti 55 až 75 kilometrů za hodinu.

Témata:  počasí povodně vítr ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.