Deutsche Bahn se v podvečer rozhodla zastavit dálkovou dopravu v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku. Dálkové vlaky poté svou cestu předčasně ukončovaly i ve všech dalších částech Německa. Zrušeny jsou dnes večer i přímé železniční spoje mezi Berlínem a Prahou. Cestující, kteří se nedostanou tam, kam potřebují, dostanou poukazy na hotel nebo budou mít možnost přenocovat ve speciálních vlacích na nádražích.

Bouře, které se v Německu říká Sabine a v Británii Ciara, už také způsobila několik železničních nehod. Vlak z Amsterdamu do Berlína s asi 300 cestujícími krátce za německými hranicemi narazil do spadlého stromu. Po dvou hodinách mohl v jízdě pokračovat, do Berlína dnes už ale nedojede. Spadlé stromy blokují i některé regionální tratě. V Hamburku do stromu narazila zdejší nadzemní dráha. O zraněných německá média neinformují.

Problémy orkán přináší i v letecké dopravě. Společnost Eurowings zrušila téměř všechny lety z Berlína, Hamburku, Hannoveru, Dortmundu, Düsseldorfu, Kolína nad Rýnem a Stuttgartu. Desítky letů různých společností odřeklo největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Výpadky už pocítila i Praha, kam dnes nedorazily dva německé spoje z Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu.

Zrušeny jsou i některé pondělní spoje do Prahy. S výpadkem prakticky všech letů až do odpoledních hodin počítá v pondělí letiště v Mnichově, kde se už dnes neuskutečnilo kolem 100 startů a přistání. Vzdušný přístav v západoněmeckém Düsseldorfu na pondělí zrušil 100 z 570 plánovaných letů.

Na severu Německa je kvůli Sabine přerušené lodní spojení s řadou ostrovů. Především na západě země bylo odřeknuto mnoho kulturních a sportovních akcí, včetně zápasu nejvyšší fotbalové ligy mezi týmy Borussia Mönchengladbach a 1. FC Köln. V pondělí v některých částech země zůstanou uzavřené školy, týká se to například velkých měst v Severním Porýní-Vestfálsku, Hesensku a Bavorsku.

Orkán Ciara už napáchal škody také ve Francii a Belgii, kam se odpoledne přesouval z Britských ostrovů. Z obou zemí jsou hlášeny výpadky proudu, ve 42 severofrancouzských departementech včetně Paříže a jejího okolí platí oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy. Úřady ve francouzské metropoli vyzvaly místní obyvatele i turisty, aby v zájmu své bezpečnosti nevycházeli z domů, napsala agentura AP.

I přímo v Paříži už zanechal silný vítr stopy, neboť zde vpodvečer poničil park ve čtvrti Buttes-Chaumont nebo cirkusový stan na západě metropole, z něhož byli následně návštěvníci evakuováni.

Oficiální twitterový účet pařížských letišť předtím varoval, že kvůli extrémním povětrnostním podmínkám je i zde třeba počítat se zpožďováním letů.

Už během odpoledne severozápad Francie bičovaly nárazy větru o rychlosti přesahující 100 kilometrů v hodině a na pobřeží se vyskytly vlny vyšší než pět metrů. V přístavu v Calais přerušili provoz stejně jako na druhé straně Lamanšského kanálu v Doveru. Francouzská meteorologická služba očekává v noci vichřici s větrem o síle až 130 kilometrů v hodině a varuje před "záplavovými vlnami".

Kromě Paříže se na orkán připravovaly také úřady v Lille na samém severu Francie, přičemž uzavřely parky a hřbitovy. Předčasně byly ukončeny trhy pod širým nebem.

V Belgii vítr o rychlosti až 130 kilometrů v hodině vyvrátil desítky stromů a na několika místech přerušil elektrické vedení. V centrální části Bruselu spadla na ulici část fasády ze dvou poschodí osmipodlažního domu, nikoho však naštěstí nezasáhla. V belgické metropoli zakázaly úřady vstup do všech parků, nejezdí část veřejné dopravy, v celé zemi nabírají velká zpoždění vlaky. Policie vyzvala řidiče, aby se na silnice pouštěli jen v nejnutnějších případech.

Před silným větrem varovali vzhledem k dnešnímu večeru také meteorologové v Dánsku. Letiště v Kodani podle AP rušilo odlety a dánské úřady odrazovaly motoristy od jízdy po větších mostech včetně toho na dálnici z hlavního města do Odense.

reklama