Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v neděli přinesla bouře Dennis. Výstrahy kvůli velké vodě dnes ráno dál platily na více než 300 místech v zemi, v pěti případech meteorologové označili situaci za životu nebezpečnou. Velké dešťové srážky dnes čeká také Francie, kde extrémní počasí odstřihlo od elektřiny desetitisíce odběratelů.
Britské ostrovy Dennis naplno zasáhl v neděli. Zřejmě nejdramatičtější byl vývoj ve Walesu, kde úřady podobně jako v některých částech Anglie hovořily o "významném incidentu", informoval zpravodajský web BBC. Na západním pobřeží v Aberdaronu naměřili rychlost větru 146 kilometrů v hodině, bouře zablokovala na řadě míst silniční i železniční dopravu a vynutila si zrušení stovek letů.
Problémy na silnicích i na železnicích dnes v Británii pokračují, ať už ve Walesu, na severu Anglie či ve Skotsku. Záchranáři mezitím i v nočních hodinách evakuovali obyvatele zaplavených domů a vláda opět aktivovala systém čerpání krizové finanční pomoci. BBC upozorňuje mimo jiné na událost v Bristolu, kde prý jistá holčička "úžasně" vyvázla jen s lehkými zraněními poté, co padající strom rozbil okno jejího pokoje v bytovém domě.
Ve Walesu podle tamní vládní agentury pro životní prostředí dosáhly záplavy "bezprecedentní" úrovně. Na některých místech spadlo za 48 hodin tolik srážek jako běžně za měsíc a hladina řek na jihu regionu byla nejvýše za více než 40 let, řekl Jeremy Parr z Natural Resources Wales.
Kvůli novým potížím se opět objevují otázky ohledně investic vlády do údajně zanedbávaných protipovodňových opatření, píše yorkshireeveningpost.co.uk. Nový britský ministr životního prostředí George Eustice dnes hovořil o miliardách liber vyhrazených na tento účel pro následující roky, zatímco v neděli při návštěvě regionu Yorkshire konstatoval, že vláda "nemůže ochránit všechny".
"Bohužel stále častěji čelíme těmto extrémním projevům počasí. U této konkrétní bouře jsou dopady znát po celé zemi, protože přišla těsně po jiných bouřkách a půda už byla nasáklá," řekl ministr stanici BBC. Jen před týdnem Británii zasáhla ničivá bouře Ciara, která napáchala škody i v řadě dalších evropských zemí.
Bouře Dennis se podobně jako před týdnem Ciara z Britských ostrovů přesouvala na východ, ve Francii se ale tak vážné dopady jako v Británii nečekaly. Na části francouzského území platí žlutý, tedy nejnižší stupeň varování před silným větrem, je třeba ovšem počítat s vydatným deštěm, informuje meteofrance.com.
Už v neděli večer se kvůli bouři ocitlo bez dodávek elektřiny na 45.000 francouzských domácností, přičemž do dnešního rána bilance klesla na zhruba 20.000 odběratelů. Komplikace zasáhly i železniční dopravu, například stovkám pasažérů rychlovlaku TGV z Nantes do Paříže se v neděli kvůli spadlému stromu cesta protáhla na přibližně 15 hodin, uvedla televize BFM TV.
Témata: povodně v Británii, Francie, počasí, bouře, Velká Británie