Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky, mohou padat kroupy

Bouřka, ilustrační foto
Bouřka, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Aktuálně se bouřky, doprovázené občasnými přívalovými dešti a krupobitím, pohybují přes východní část Moravy a Slezska. V následujících hodinách a během noci se pak očekává, že bouřky postihnou téměř celé území a mohou být velmi silné.

Srážky mohou způsobit místní povodně. Hladiny vodních toků by zejména v noci na neděli mohly výrazně stoupat, zejména v oblasti od jižních Čech přes Českomoravskou vrchovinu až k severním horským oblastem. Aktualizovanou výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle ČHMÚ "bouřky přecházejí přes východní polovinu Moravy a Slezska, přičemž mohou být doprovázeny přívalovými dešti okolo 30 milimetrů, větrnými nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu a krupobitím o průměru více než dva centimetry."

V průběhu dnešního večera a noci na neděli se meteorologové domnívají, že z Bavorska přijde do části Česka silný bouřkový systém. V této době by se mohly vyskytnout nárazy větru s rychlostí až kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití o průměru nad tři centimetry, v některých případech dokonce až kolem pěti centimetrů.

Meteorologové dále sdělili, že "přesný postup bouřek zatím není zcela jasný, ale očekáváme, že hlavně oblasti jižních Čech a Vysočiny budou zasaženy dříve, a postupem večera a noci pak bouřky dorazí na Moravu a do Slezska."

Témata:  počasí bouřky

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaro v Praze

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).