Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Balkán sužují více než čtyřicetistupňová vedra

Mostar, Bosna a Hercegovina
Mostar, Bosna a Hercegovina
Foto: Pixabay

Balkán se potýká s mimořádně horkým počasím a úřady varují lidi, aby raději zůstávali doma. V Bosně a v Hercegovině se dnes teploty vyšplhaly přes 40 stupňů Celsia, což je dosavadní letní maximum v regionu, uvedla agentura AP. V Mostaru na jihu země dnes naměřili 42 stupňů Celsia.

V centru srbského hlavního města Bělehradu se ulice podle agentury neobvykle vyprázdnily a mnoho lidí se chladilo v řekách Dunaj a Sáva. V bělehradských parcích byly umístěny cisterny s pitnou vodou.

Meteorologové očekávají pokles teplot během tohoto týdne a předpovídají výskyt bouřek v celém regionu.

Maďarský statistický úřad podle tiskové agentury MTI zveřejnil studii o klimatických změnách, podle níž od roku 1901 průměrné teploty v zemi vzrostly o jeden stupeň a v Budapešti o půldruhého stupně Celsia. Tento rozdíl studia připsala efektu "tepelného ostrova", který se projevuje ve velkoměstech kvůli tomu, že umělé povrchy absorbují více tepla než přírodní. Dalším faktorem zvyšujícím teplotu jsou ekonomické aktivity.

Témata:  Bosna a Hercegovina Srbsko Maďarsko počasí léto

Související

Aktuálně se děje

8:38

Dukova smrt zasáhla i papeže. Arcibiskupství odhalilo obsah jeho kondolence

Česko v týdnu zasáhla mimořádně smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel kardinál Dominik Duka, v závěru života se potýkal se zdravotními problémy. Informace doputovala i do Vatikánu, odkud přišel kondolenční dopis od papeže Lva XIV. Potvrdilo to pražské arcibiskupství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy