Weimar - Aby se zvýšila pracovní motivace vězňů nasazených ve zbrojařské výrobě, nechala zločinecká nacistická organizace SS v roce 1943 zřídit v koncentračním táboře Buchenwald nevěstinec.
Vybrané vězenkyně v něm musely být pod hrozbou smrti k dispozici zákazníkům z řad esesmany privilegovaných koncentráčníků.
V roce 1978 napsali v tehdejší Německé demokratické republice členové společnosti někdejších vězňů z Buchenwaldu několikastránkový rukopis, v němž nastínili svůj pohled na toto hodně choulostivé téma z časů Hitlerovy vlády v Německu.
Dokument však komunistický režim v NDR prohlásil za tajný a nebyl zveřejněn, píše internetový portál tlz.de.
Sex pro prominenty "Písemnost byla přístupná pouze úzké skupině vybraných lidí," říká Sabine Steinová, správkyně archivu bývalého koncentráku v Buchenwaldu. Ten byl totiž vedením východní části Německa vydáván za příklad hrdinného komunistického odporu vůči nacistickému barbarství. A vize privilegovaných vězňů, kterým bylo dopřáno navštěvovat táborový bordel, byla pro režim v NDR nežádoucí.
Protože se však stále více návštěvníků památníku v Buchenwaldu na toto téma dotazovalo a odborný časopis se zaměřením na historii Zeitschrift für Geschichtswissenschaft se začal věnovat osudům žen donucených v Buchenwaldu k prostituci, muselo vedení NDR na toto téma koncem sedmdesátých let minulého století přece jen reagovat.
Přistoupilo k němu ovšem obvyklým způsobem, dobře známým i u nás v časech ČSSR. Dokumenty byly zpřístupněny k probádání pouze určitým "spolehlivým" lidem. A to s odůvodněním "…aby bylo možno správně reagovat na možné nečekané dotazy".
Současně ovšem byl vydán důvěrný pokyn, aby se v budoucnu o tématu "vykřičeného domu" v Buchenwaldu v NDR nehovořilo.
Témata: koncentrační tábory, koncentrační tábor Buchenwald, II. světová válka
Související
6. září 2024 13:51
6. prosince 2019 14:46
15. listopadu 2019 10:18
20. dubna 2019 19:33
14. dubna 2019 12:56
23. ledna 2019 10:27