Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se děje s mozkem při klinické smrti? Vědci možná našli odpověď

Jaké to je být mrtvý: Mladík (22) popsal, jak vypadá život po smrti
Jaké to je být mrtvý: Mladík (22) popsal, jak vypadá život po smrti
Foto: Facebook

Lidé, kteří přežili klinickou smrt, často popisují, že se jim před očima promítl celý život. Výjimkou nejsou ani pocity naprostého klidu a míru.

Vědci se domnívají, že přišli na příčinu těchto předsmrtných zážitků. Vysvětlení není nijak náboženské ani nepoukazuje na život po životě. Jde prý o následek zvýšené hladiny oxidu uhličitého.

Již dřívější výzkum ukázal, že vysoká hladina tohoto plynu v krvi u některých osob způsobuje halucinace. Mnozí lidé, kteří se "vrátili" a o svých předsmrtných vizích promluvili, popisují jasná světla, tunel či zemřelé příbuzné, kteří je prý zdravili.

"Existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit mechanismus předsmrtných zážitků. My jsme zjistili, že u lidí, kteří tento fenomén zažili, byla hladina oxidu uhličitého výrazně vyšší než u těch, u nichž k tomu nedošlo. Již dřívější výzkum ukázal, že inhalace tohoto plynu, například v rámci psychoterapie, může vést k zážitkům podobným těm, které nám popisují lidé přeživší klinickou smrt," vysvětluje Dr. Zalika Klemenc-Ketišová z univerzity ve slovinském Mariboru, která studii vedla.

Ta zkoumala 52 pacientů, u nichž nastala potenciálně smrtelná zástava srdce. Podle listu The Telegraph mělo 11 z nich předsmrtné vize. Ukázalo se, že výskyt těchto vidin nezávisí na náboženské víře, vzdělání, lécích podaných při resuscitaci, na strachu ze smrti, ani na pohlaví, nebo věku. Co tyto pacienty spojovalo, byla vždy zvýšená hladina CO2.

Během srdeční zástavy většinou dochází k poklesu hladiny oxidu uhličitého v krvi, ale u některých lidí nastane reakce přesně opačná a hladina tohoto plynu začne stoupat. A to vede k typickým halucinacím.

Témata:  mozek klinická smrt lidé

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy