Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bitva o Stalingrad? Deník lékaře odhaluje brutální hrůzy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Peklo, tak mluvili ti, kteří přežili hrůzy bitvy o Stalingrad. Mnoho jich nebylo, Němci tehdy ztratili 300 tisíc vojáků.

Mezi těmi, kdo prožili boje, byl i lékař Ernst Müller († 93) z Gevelsbergu (Vestfálsko). Během celé doby si vedl deník, jehož výňatky přinášíme. Doktor Müller stalingradské peklo přežil. Později pracoval na univerzitní klinice v Kolíně nad Rýnem a vedl nemocnici v Gevelsbergu. Zemřel 9. července 2002. Výňatky z deníku:

26. 12. 1942: Rtuť teploměru ukazuje minus 33 stupňů Celsia. Neměl jsem žádná očekávání, nebo minimální, ale to, co jsem našel pod názvem vojenská nemocnice, mě šokovalo. Špinavá, několikapodlažní budova, z níž se po bombardování staly ruiny, je nemocnicí a v ní je tisícovka zraněných. Já se ve svém oddělení musím starat o stovky z nich, kteří za osm dní neviděli žádného lékaře.

31. 12. 1942: Tisíce zraněných čekají na sběrném místě. Vyhladovělí, vyčerpaní. Každý se snaží dostat do letadla, je to zoufalý boj o přežití, nikdo se nechce vrátit a čekat na další letadlo, o kterém nikdo neví, zda přiletí.

5. 1. 1943: Hladomor je krutý. Objevil se i kanibalismus, zoufalý pokus získat něco k jídlu.

6. 1. 1943: Je vyloučené dodržovat základy nejen chirurgie, ale všeobecně jakékoliv zdravotnické práce. Neexistuje dezinfekce, čistota, chybějí léky.

13. 1. 1943: Pane bože, ta zranění. Vojáci jsou tak vyhublí, tak unavení, že i malé zranění nakonec nezadržitelně vede k jedinému – smrti. Nemáme nic, čím bychom tento stav zvrátili.

16. 1. 1943: Nesnesitelná špína. Vši se lidem dostávají do jejich zranění, poškrábání může být katastrofální. Vojáci, kteří dnes dorazili z fronty, popisují, že Rusové zuřivě útočí, tanky mají ověšené rudými vlajkami a girlandami.

18. 1. 1943: Pohled na nás je děsivý. Jsme podivná vychrtlá a vyčerpaná stvoření s šedými propadlými tvářemi a zapadlýma očima, jiní mají tváře znetvořené a oteklé ruce a nohy.

18. 1. 1943: Naši zranění jsou vyzáblí, často po masové ztrátě krve. Leží nehybně pod zmrzlými přikrývkami. Není čím topit, vše se spálilo – dveře, stoly, skříně, židle, vše, co bylo ze dřeva, se spálilo. Hrůzné jsou důsledky omrzlin. Denně musím mnohým uřezat nohy nebo ruce.

24. 1. 1943: Boje o Stalingrad se blíží ke svému konci. Německá letadla nemohou přistát, poslední místo pro přistání bylo včera obsazeno Rusy.

3. 2. 1943: Bitva o Stalingrad skončila. Hrdinství, tragédie i absurdita.

Témata:  II. světová válka Stalingrad

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 17:06

Dva mrtví a několik zraněných po ukázce vojenské techniky na jihu Čech

Tragédií skončila sobotní přehlídka historické vojenské techniky na jihu Čech. Při převrácení vozidla zemřeli dva lidé, další osoby utrpěly zranění. Případem se zabývá policie, na místě zasahovaly i další záchranné složky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy