Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čtyřdenní pracovní týden a tři dny volna? Přinese to vyšší produktivitu a nižší náklady, tvrdí experti

Práce na pc, ilustrační fotografie
Práce na pc, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Spánek, tato lidská činnost je jedna z nejdůležitějších části dne. Čas strávený spánkem se snižuje a na stále více lidí dopadá tíha stresu a civilizačních chorob. Pomoci by mohlo prodloužení víkendu o jeden den. Vědci tvrdí, že tato změna životního rytmu by měla příznivý vliv jak na zdraví zaměstnanců, tak i na jejich výkon v práci.

K. Anders Ericsson, expert na psychologii práce a zaměstnanců zastává názor, že jsme v práci skutečně a naplno produktivní jen čtyři nebo pět hodin. Poté se u lidí začne projevovat stres, únava a produktivita práce klesá.

Podle serveru Indy100 Ericsson uvedl, že jestliže lidé pracují déle, než se dokáží soustředit, docílíte tím toho, že se u nich objeví špatné návyky. Horší však je, že špatné návyky mohou nakonec přenést i do doby, během které by za jiných okolností pracovali efektivně.

Jeho slova dokládá zakladatel a ředitel společnosti Treehouse Ryan Carson, který v roce 2006 zavedl pracovní týden, který měl jen 32 hodin. Nejen, že se dočkal velmi kladné odezvy od zaměstnanců, kteří byli šťastnější, ale byli také produktivnější. Experiment se mu rozhodně vyplatil, roční výnos byl totiž více než příznivý.

S podobným pokusem přišel v roce 2008 během finanční krize i guvernér státu Utah Jon Huntsman. Vytvořil plán, podle kterého pracovali obyvatelé jen čtyři dny v týdnu, pracovní den měl ale ne osm, nýbrž deset hodin.

Řada lidí byla proti tomuto návrhu skeptická, přesto 75 procent zaměstnavatelů jeho plán vyzkoušelo ukázalo se, že funguje. Lidé ušetřili na energiích a u zaměstnanců se jako mávnutím kouzelného proutku zlepšila morálka. Lidé také ocenili, že se vyhnuli dopravní špičce.

Nejen u zaměstnanců a jejich šéfů, ale i v dalších odvětvích může být čtyřdenní pracovní týden ku prospěchu. Jedna z amerických škol v Coloradu se rozhodla vyzkoušet podobný experiment se žáky čtvrtých a pátých tříd. Výsledek, jak asi tušíte, dopadl i v tomto případě lépe, než se čekalo. Třídenní víkend se totiž pozitivně odrazil na jejich prospěchu, zejména v předmětech jako je matematika.

Témata:  zaměstnání zaměstnavatelé vědci práce

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.