Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při stavbě metra v Římě byla objevena část nejstaršího římského akvaduktu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Řím - Jak známo, staří Římané byli výbornými staviteli a například jejich silnice se využívají dodnes. V centru italské metropole byly při budování nové linky metra objeveny zbytky zřejmě nejstaršího římského akvaduktu. To ale není vše.

Podle italských archeologů, které citoval španělský deník ABC, jde o výjimečný objev. "Zbytky akvaduktu byly objeveny při hloubení šachty metra linky C, jejíž výstavba začala před dvěma lety," uvedla archeoložka Simona Morrettaová. Dodala, že výjimečný objev se nachází v hloubce asi 20 metrů, jen kousek od slavného Kolosea.

S největší pravděpodobností jde o akvadukt Aqua Appia, který byl postaven v roce 312 před Kristem. Tento nejstarší římský akvadukt zásoboval obyvatele Říma asi 73.000 kubických metrů vody denně. Byl postaven z kvádrů vulkanického původu a v téměř celé své délce 16,5 kilometru vedl z bezpečnostních důvodů pod zemí. V 5. a 6. století byl využíván jako kanalizace.

Asi 32 metrů dlouhá část akvaduktu, která byla objevena, bude nyní demontována a kousek po kousku vyzdvihnuta na povrch, aby mohla být znovu spojena a vystavena pro veřejnost.

Kromě antického vodovodu byla nyní při stavbě římského metra objevena i hrobka z doby železné v hloubce asi 18 metrů. V ní se našlo mnoho předmětů uložených do země spolu s nebožtíky. Podle listu ABC jsou mezi nimi i zbytky jídla, respektive zvířat či drůbeže, což pomůže archeologům a historikům dokreslit obrázek o jídelníčku starých Římanů.

Témata:  Římská říše historie archeologie Itálie

Související

Aktuálně se děje

13:06

Velmi chladný arktický vzduch ovlivní počasí. Připravte se na dramatický pokles teplot

Blíží se první víkend dubna, který je sice již druhým jarním měsícem, ale tentokrát přinese zimní počasí. Přes Česko přejde studená fronta, kterou bude doprovázet vpád arktického vzduchu ze severu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy