Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Deprese je dědičná? Dlouholetá studie odhalila zajímavou skutečnost

Nemoc, bolest, ilustrační foto
Nemoc, bolest, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Deprese patří k vážným zdravotním problémům, které se začínají podrobně zkoumat až v moderní době. Nová studie, na kterou upozornil server Science Daily a která byla publikována v lékařském časopise American Journal of Psychiatry, varuje, že děti rodičů s depresemi mají samy větší riziko depresí.

Studie, která probíhala více než 30 let, je svou podstatou unikátní. Začala už v roce 1982, ukončena byla v roce 2015. Jejím cílem bylo zjistit, zda jsou deprese a úzkosti nějakým způsobem dědičné.

Vždy po 10 letech vědci zveřejnili dosavadní výsledky, dnes jsou již k dispozici výsledky úplné.

Analýza těchto výsledků ukázala, že děti, jejichž rodiče trpěli depresemi, měly samy až třikrát větší riziko vzniku deprese. Byla u nich také větší pravděpodobnost, že se deprese vrátí i po 20. roku jejich života.

Ačkoliv děti spadající do rizikové skupiny se od ostatních nelišily v rámci dosaženého vzdělání, zaměstnání nebo příjmu, studie ukázala, že u nich byla větší pravděpodobnost rozvodu a méně dětí. Celkově se také tito lidé více léčili s psychologickými problémy.

Témata:  deprese nemoc lékaři

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy