Ve srovnání se zbytkem zvířecí říše je lidská tvář prakticky zbavena ochlupení. Jistě, mužům rostou vousy, ale i ten nejzarostlejší pirát má stále značnou část obličeje holou. Proč tak tomu je? O vysvětlení se pro BBC pokusil evoluční biolog a odborník na chování zvířat Jason G Goldman.
Dosud se mezi vědci vede vášnivá debata, proč člověk ztratil ochlupení. Někteří se domnívají, že nás to zbavilo parazitů, a tím jsme se stali přitažlivějšími pro opačné pohlaví. Jiní odborníci pak tvrdí, že ztráta srsti člověku usnadnila termoregulaci, když vyšel ze stínu lesa a vydal se na slunné savany. Pak je skupina vědců, podle nichž je člověk vlastně „juvenilní opice", čemuž odpovídá i mladiství vzhled včetně nevyvinutého ochlupení.
Se zajímavou teorií přišel Mark Changizi, neurobilog z Bostonu. Ten tvrdí, že lidé přišli o většinu ochlupení na obličeji, protože chodí a mluví - „nasávají atmosféru prostředí". Co se tím myslí?
Říkáme přeci „zelený závistí", „rudý vzteky" či „bledý strachy". Modrá barva pak evokuje smutek (v angličtině „blue" - modrý/smutný); lidé v obličeji více či méně zčervenají, když se stydí; žlutozelená barva je pro nás signálem, že člověk není zdravý („Není ti špatně? Jsi úplně zelenej.")
Většina savců (psi, koně, medvědi) je dichromatická, vidí tedy jen dvě základní barvy (žlutou a modrou). Naopak zrak člověka je trichromatický, je tedy schopen ještě rozeznat odstíny mezi červenou a zelenou. Někteří jedinci jsou dokonce tetrachromatičtí.
Člověk je zvyklý uvažovat jen o kůži bílé, hnědé a černé, jenže krev dokáže naši pokožku zbarvit do mnoha dalších odstínů. Může za to červené barvivo hemoglobin, jehož množství klesá či roste podle míry saturace (sycení kyslíkem). Člověk tedy vnímá (vědomě i podvědomě) barvu kůže u svých kolegů, aby věděl, na čem je a co od okolí očekávat. A těžko by něco viděl, pokud by byla kůže porostlá srstí.
Changizi porovnal 97 druhů primátů. Ti monochromatičtí a dichromatičtí mají hustou srst, zatímco u trichromatických přibývá holých míst na těle a v obličeji. Alespoň u opic, tedy i člověka, lze říci, že mezi množstvím vnímaných barev a velikostí viditelné (neochlupené) kůže je souvislost.
Související
16. listopadu 2024 16:29
25. října 2024 10:10
17. října 2024 13:53
14. října 2024 20:15
30. srpna 2024 8:41
19. srpna 2024 17:57