Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci boří mýtus: I mírné popíjení alkoholu škodí

Alkohol, ilustrační foto
Alkohol, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Američtí vědci přišli s novou studií, která se nebude líbit občasným konzumentům alkoholických nápojů. I mírné popíjení totiž způsobuje atrofie mozku, které mají vliv na paměť člověka.

Vědci si položili otázku, zda i mírné popíjení alkoholu může mít neblahý vliv na lidský mozek. Některé vědecké studie totiž podporovaly myšlenku, že občasné popíjení může být naopak zdraví prospěšné, a to konkrétně pro naše srdce. S výsledky studie přišel americký server The Washington Post. 

Studie se účastnilo na 550 dospělých po dobu 30 let. Průměrný věk účastníků studie byl na začátku 43 let a v průběhu studie se jim pravidelně zkoumala míra konzumace alkoholu a jejich kognitivní výkonnost. 

Žádný z účastníků výzkumu nebyl závislý na alkoholu. Testování ukázalo, že lidé, kteří pili nejvíc během sledovaných třech dekádách, zaznamenali největší pokles kognitivních funkcí (prostřednictvím těchto funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje a zvládá různé úkony, patří mezi ně paměť, koncentrace, pozornost či řečové funkce). Ten je zapříčiněn úbytkem buněk v oblasti mozku, která je zodpovědná za paměť a učení. Procesu se říká hipokampální atrofie. 

Důležitým poznatkem však je, že i u umírněných konzumentů alkoholických nápojů je velké riziko atrofií mozku. Byla u nich vypozorována třikrát větší šance, že u nich dojde k poškození mozku, než u těch, kteří si alkohol nedopřávají vůbec. Výzkumníci nenašli ani jeden pozitivní účinek konzumace alkoholu na lidský mozek, a to ani v případě opravdu svátečních pijáků. 

Podle současných měřítek se v americké společnosti považuje za "mírnou konzumaci alkoholu" jeden drink denně pro ženy a dva pro muže. Takovým drinkem může být třetinka piva nebo dvojka vína. 

Většina účastníků výzkumu byli muži. Data, která vědci vyhodnotily, vycházejí z dotazníků, jež museli účastníci vyplnit. Ke změnám v mozku mohli dle vědců samozřejmě přispět i jiné faktory, než samotná konzumace alkoholických nápojů. 

Témata:  alkohol vědci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.