reklama

Mezi ty nejznámější patří pravděpodobně psychoanalýza, při které se člověk pod vedením psychoterapeuta snaží své problémy verbalizovat a díky tomu je pochopit a ovládnout. Existují ale také terapie, které jsou nich.

Sexuální terapie

Jedná se o velký "boom" hlavně v USA, obzvláště v liberální Kalifornii. Sexuální terapeut by měl ženy a muže naučit vážit si svého těla, poznat ho či jim zvyšovat sebevědomí, nejen při sexu. Jeho služeb mohou využít lidé po těžkých traumatech spojených se sexem, jako je například znásilnění nebo sexuální zneužívání. Vyhledávají ho také ti, kteří se sexu bojí či stydí, trpí při něm bolestmi, neumí si ho užít a orgasmus je pro ně nedostižný prožitek.

Jedná se o služby tak zvaného "sexuálního náhradníka" a jde o to, že například zbavují postarší pacientky a pacienty panenství či panictví, ženám pomáhají od vaginismu, naučí je prožít orgasmus. Výuka sexuálním náhradníkem zahrnuje doteky, objímání, ale i pohlavní styk jako takový. Odstranění deprese je prý zaručeno. Ale kdo ví?

Terapie nahotou

Tato forma je již poněkud uvedena v zapomnění - svůj vrchol zaznamenala totiž koncem 60. let. Jejím zakladatelem byl nekonvenční psycholog Paul Bindrim, který věřil, že nahotou ze sebe lidé setřesou sociální očekávání vytvořené oblečením a odhalí tak skutečnou osobnost a emoce.

Během skupinových sezení terapeut nakázal všem shodit košile a kravaty, aby přítomní mohli lépe prozkoumat potlačované myšlenky, léčili své manželské problémy či dosáhli stavů euforie. Jak liberální prostředí po skončení éry hippie sláblo, upadala i popularita nahých terapií.

Ekoterapie

Což je vlastně jinými slovy léčba přírodou. Terapeuti praktikující tuto terapii ve své práci kombinují lásku k přírodě s odbornými znalostmi psychologie a využívají rostliny k vyjádření různých příkladů a dovedností.

Tato terapie se uplatňuje ve věznicích, nemocnicích či pečovatelských domech a je vhodná pro lidi s mentálním či zdravotním postižením. Vychází z toho, že lidstvo odjakživa žilo v těsném sepětí s přírodou, ale v posledních desetiletích se od ní odvrací, nezná ani její  přirozený koloběh zrození – růst – zánik.

Skupiny pečují o zahrady, zakládají záhony ale třeba i vyrábějí budky pro ptáky a diskutují o problémech. Terapeuti se jim snaží vštípit základy důvěry a týmové práce. Pomáhají pochopit vlastní potřeby, lépe se vyrovnat se životem, ale například i s úmrtím v rodině. Jasně zelená barva rostlin má zklidňující účinky, oživuje oči, pomáhá při únavě.

Terapie maňáskem

Že to zní vtipně? Možná ano, ale účinek nelze popřít. Draci, prasata či štěňata pomohou naučit vypořádat se s dominantním šéfem či nepříjemným sousedem. Loutky a maňásci pomáhají pacientům navodit pocit bezpečí s neživým konverzačním partnerem, nemocní pak mohou lépe vyjádřit své skryté emoce či otevřít obtížná témata.

Terapie tmou

Je vhodná pouze pro lidi, kteří netrpí žádnou duševní poruchou. Před jejím započetím se obvykle podepisuje prohlášení o naprostém psychickém zdraví. Není divu, týdenní pobyt v naprosté tmě, bez mobilního telefonu a počítače, pouze sama se sebou, přičemž jediným kontaktem je člověk přinášející jídlo, není žádná procházka růžovou zahradou.

Ze zdravotního hlediska pobyt ve tmě pomáhá jako prevence stavu vyhoření, deprese a stresu. Terapie vychází z toho, že pouze za naprosté tmy se vytváří hormon melatonin, který působí proti nádorovému bujení a zpomaluje proces stárnutí. Pobyt ve tmě dále působí blahodárně na kardiovaskulární, imunitní i endokrinní systém.

Hypnoterapie

Jedná se o léčebnou metodu, která je vhodná pro uklidnění a odstranění duševních i tělesných potíží. Provádí se ve stavu změněného vědomí způsobeném buď terapeutem, nebo drogami, dostat se do něho lze i holotropním vnímáním.

Hypnoterapií lze efektivně pracovat s problémy neurotického charakteru (zvýšená úzkostnost, nervozita, tréma, fóbie, snížené sebevědomí atd.), poruchami spánku, psychosomatickými potížemi, lze ji využít v procesu léčby závislostí na podporu odvykání návykovým látkám. 

Co na to říkáte? Zaujala vás některá ze zmíněných terapií? Například taková terapie přírodou je určitě skvělá volba.

– Globe24.cz

0 komentářů Napište svůj názor

reklama