Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skončí bolestivé operace? Lékaři mají novou léčebnou metodu

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Praha - Čeští vědci se podílejí na mezinárodním výzkumu, jehož cílem je začít využívat ultrazvuk na likvidaci rakovinných nádorů v mozku, játrech či ledvinách. Znamenalo by to revoluci v medicíně.

Pokud se záměr vědců povede, půjde doslova o medicínskou revoluci. Nebylo by totiž nutné žádné vrtání do lebky ani prořezávání tkání skalpelem až k nádoru, který je třeba vybrat. Informoval o tom deník Právo.

Tyto náročné a složité zákroky by nahradilo použití ultrazvukových vln, které by nádor v těle doslova uvařily. Programátoři z Brna spolu s lékaři z univerzity v anglickém Oxfordu nyní hledají nejvhodnější způsob využití těchto vln.

Nový způsob léčby je založen na výpočtech a vysláni ultrazvukových vln na přesné místo, kdy sám počítač navrhne lékaři varianty, jak postupovat. Lékař následně zvolí nejvhodnější řešení a zařízení odvede svou práci, sdělil deníku Právo Jiří Jaroš z brněnského Vysokého učení technického. 

Pro takto zvolený postup je nutné dokonale zvládnout simulaci šíření ultrazvukové vlny, v čemž patří brněnští programátoři mezi světovou špičku. Lékař si však nejprve udělá snímky nádoru pacienta na počítačovém tomografu a počítač je až poté vyhodnotí a provede simulaci, tedy navrhne lékaři varianty, kam a jak správně vlnu nasměrovat, aby nádor vypálila.

Počítač také oznámí, nakolik bude každá z těchto variant úspěšná. Lékař z nich zvolí tu nejlepší. Programátoři se ale zabývají jen tím, jak se ultrazvuk šíří v lidském těle. Nyní se i přesto využívá například pro odstraňování myomů v děloze a testuje se i při léčbě prostaty. Lékaři v Oxfordu ho použili už i na odstranění nádorů ledvin. Pacient je při tomto zákroku ponořen do nádrže s vodou, pod kterou je umístěn vysílač.

Úspěšná byla polovina zákroků, při druhé polovině vlna neodvedla svou práci dokonale, a to pravděpodobně proto, že tito lidé měli hrubší tukovou vrstvu kolem ledvin. Lékaři proto požádali vědce z Brna o pomoc se zdokonalováním svého počítačového simulačního programu, aby bylo zacílení vlny co možná nejpřesněji.

Právě přesnost je životně důležitá. Netrefit se dokonale do nádoru v ledvině je něco jiného než v mozku, kde může mít tato nepřesnost nedozírné následky, vysvětlil Jaroš. Na další vylepšení programu podle svých slov ale potřebuje se svým týmem ještě přibližně dva roky.

Témata:  vědci lékaři operace

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy