Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předchůdci člověka se pářili s tajemným druhem. Jejich potomci žijí dodnes

Anthropos - Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci:
Anthropos - Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci: "Morava lovců a sběračů" a "Nejstarší umění Evropy" (autor scénáře M. Oliva) a "Paleolitické technologie" (autoři Z. a P. Nerudovi).
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Lidé – homo sapiens – jsou jen jedním z mnoha druhů hominidů. Mezi další patří třeba neandrtálci nebo denisované. A i když řada těchto druhů fakticky zanikla, nová studie naznačuje, že naši ranní předkové se rozmnožovali s celou řadou raných homininových druhů.

Omer Gokcumen, odborný asistent katedry biologických věd na univerzitě v Buffalu uvádí: „Zdá se, že křížení mezi různými ranými homininovými druhy není výjimkou, je to norma.“

Vědec testoval DNA lidí žijících v subsaharské Africe a našel geny, které se „velice liší od genů, které se nacházejí u jiných moderních lidí". Tvrdí proto, že tyto geny jsou pravděpodobně pozůstatkem mezidruhové reprodukce s dosud neznámým homininem, ke které došlo před 150 000 lety.

„Na základě naší analýzy je nejpravděpodobnějším vysvětlením této extrémní variace archaická introze - zavedení genetického materiálu 'tajemného' druhu starověkých homininů,“ cituje Gokcumena server News.com.au.

Tento neznámý příbuzný by podle něj mohl být součástí druhu, který už byl objeven, například nějakého poddruhu Homo erectus, nebo neobjevený hominin. „Říkáme tomu druhu 'tajemný' druh, protože nemáme žádné fosilie,“ doplnil.

Vědci přitom vycházeli z DNA ve slinách. „Náš výzkum vystihl vývoj důležitého proteinu mucinu nazvaného MUC7, který se nachází ve slinách. Když jsme se podívali na historii genu, který kóduje bílkovinu, vidíme v dnešních subsaharských populacích přítomnost archaické příměsi,“ uvádí ve zprávě.

Tato subsaharská varianta MUC7 byla natolik výrazná, že neandertálské a denisovanské geny se s ní shodovaly lépe než ostatní moderní lidé po celém světě. Protein sám byl objeven v předchozí studii a pravděpodobně měl pro lidi důležitý význam. Zdá se, že ovlivňuje složení skupin bakterií v ústech.

Důkazem toho jsou analýzy biologických vzorků od 130 lidí, které zjistily, že různé verze genu MUC7 jsou silně spojeny s různými složením ústního mikrobiomu. Stefan Ruhl, profesor orální biologie na vysoké škole dentální medicíny, dodává: „Předpokládá se, že protein MUC7 zvyšuje schopnost slin vázat se na mikroby, což je důležitý úkol, který může pomoci předcházet onemocněním tak, že odstraní nežádoucí bakterie nebo jiné patogeny z úst."

Témata:  Člověk vzpřímený (Homo erectus) historie pravěk

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.