Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zásadní objev: Předchůdci lidí zapalovali ohně už před milionem let

Oheň, ilustrační fotografie
Oheň, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Madrid - Paleontologové objevili v jeskyni v jihovýchodním Španělsku zuhelnatělé pozůstatky, které byly zahřáty až na 600 stupňů Celsia. Blíže neurčený druh Homo žijící před 800 tisíci let byl průkopník ohně v Evropě.

Objevy v jeskyni poskytují nejstarší důkaz kontrolovaného ohně v Evropě. Předchůdci lidí pravidelné zapalovali ohně už před milionem let, řekl paleontolog Michael Walker z univerzity ve Španělsku.

Nejdříve měli oheň v Africe, poté se přesunul na sever, až na Střední východ a do Evropy se dostal až úplně naposledy o téměř 200 tisíc let později. Původně existovaly jen náznaky, že člověk vzpřímený zkoušel rozdělávat oheň před 780 000 lety, jak píše server sciencenews.org.

Vykopávky v jeskyni provedli už v roce 2011, od té doby paleontologové zkoumali více než 165 kamenných artefaktů a asi 2300 úlomků kostí, které zcela jasně vykazují známky zuhelnatění. Ohniště se mělo nacházet pět až sedm metrů od vchodu do jeskyně.

Témata:  oheň Člověk vzpřímený (Homo erectus) paleontologie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.