Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsme kanibalové? První Evropané jedli svoje děti, zjistili vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pravda.ru

Madrid - Vědci na základě výzkumu fosilních ostatků, které byly objeveny ve španělské Atapuerce a patřily nejstarším obyvatelům Evropy, dospěli k závěru, že naši předci byli kanibaly.

Předci dnešních obyvatel starého kontinentu přitom jedli hlavně děti.

Lidské ostatky v Atapuerce jsou patrně nejstaršími dochovanými nálezy, které vypovídají o životě předků na evropském kontinentu.

Homo antecessor, který žil před Homo neanderthalis a Homo sapiens, se v jeskyních Atapuerky usídlil před 800 tisíci lety. Patrně tam přesídlil z Afriky.

Atapuerka, která se nachází na severní části Iberského poloostrova, pravěké lidi přilákala příznivým klimatem, bohatou faunou i flórou.

"Víme, že jedli lidi," uvedl José Maria Bermudez, který se podílel na projektu Atapuerca. "Je to zjevné z nálezů."

Dělali to proto, aby se nasytili, ne jako součást nějakého rituálu. Prapředci jedli nepřátele, které zabili, a pochutnávali si zejména na mase dětí a dospívajících jedinců.

"Ostatky objevené v lokalitě Gran Dolina byly roztroušené, polámané a smíchané s ostatky dalších zvířat, například koní, jelenů, nosorožců, tedy všech druhů zvířat, které lidé lovili a jedli," uvedl Bermudez. "To nám naznačuje, že to byl o gastronomický typ kanibalismu, ne rituální, protože v té době lidé ještě neměli symbolické chápání jako dnes."

"Je to první, dobře zdokumentovaný případ kanibalismu v dějinách lidstva, což ale neznamená, že je nejstarší,“ poznamenal Bermudez.

Témata:  vědci Člověk vzpřímený (Homo erectus) lidé archeologie

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.