Brzy vstávat, hodně pít či jíst lehká jídla... Všechny tyto dobré rady nejsou pro naše zdraví tak prospěšné, jak se tvrdí. Objevte sedm "zdravých" zvyků, které ve skutečnosti zdravé nejsou, píše francouzský server Gentside.
Rodiče, média a lékaři nám od dětství vštěpují stovky rad, které jsou užitečné pro naše zdraví. Věříme, že pro zdravý život je zásadní pít hodně vody, hned časně zrána pracovat a vyhýbat se slunci. Jak je to doopravdy?
1. Pít hodně vody
Jeden a půl litru vody denně, ani o centilitr méně. Všichni se shodují v tom, že voda znamená život a že pro dobré zdraví je třeba pít co nejvíce. Avšak pozor: voda je sice opravdu nezbytná k našemu přežití, ale velké množství může nebezpečně snížit koncentraci soli v naší krvi. A pokud jde o plastové lahve, pak jejich chemické složení může kontaminovat vodu a narušit úroveň našich hormonů.
2. Popíjet nealkoholické koktejly
Jestliže nahradíte například tradiční koktejl Mojito některým mocktailem, jak se říká nealkoholické verzi typických alkoholických nápojů, nemusí to ještě znamenat, že jste tělu prokázali službu. Tyto koktejly jsou totiž přislazovány rafinovaným cukrem, který je podle vědců stejně škodlivý jako alkohol. Chcete-li tedy zdravě popíjet a obejít se bez alkoholu, dejte přednost džusům z čerstvého ovoce před chemií.
3. Hovořit o svých problémech
"Nejdůležitější je svěřovat se se svými problémy", můžete číst v každém ženském časopise. Bohužel tato psychologická rada může mít na morálku obrácený účinek. Podle studie americké Kolumbijské univerzity může neustálé obírání se týmž problémem a jeho analyzování v kruhu přátel vyvolat úzkosti, stres a vést k depresi. Nejlepší způsob, jak se s problémem vypořádat, je soustředit se na jeho řešení.
4. Hned zrána sportovat
Zajisté, pravidelná fyzická aktivita je dobrá pro zdraví. Avšak jak uznávají ti, kdo chodí o nedělích běhat, nejlepší je sportovat až během dopoledne. Expert z britské Brunelovy univerzity zjistil, že cvičíme-li hned časně zrána, můžeme si oslabit imunitní systém a vystavit se tak virovým infekcím. Nevadí, když se ráno několikrát protáhneme, ale intenzivní cvičení si ponechme na pozdější dobu.
5. Jíst "light" pokrmy
Jsou všudypřítomné a módní. Avšak konzumace potravin se sníženým či nulovým obsahem tuku je léčkou vedoucí k tomu, že tělu nedodáváme nenasycené mastné kyseliny omega-3. Tyto kyseliny, které se nacházejí třeba v tučných rybách nebo v ořeších, jsou zásadní pro fungování mozku a srdce a mohou pomáhat předcházet artritidě
6. Jíst potravinové doplňky
Vitamíny A, skupiny B, C nebo D jsou nezbytné pro naše zdraví a jejich nedostatek můžeme velmi snadno pocítit. Přesto neradíme, abyste podlehli reklamě na potravinové doplňky. Četné studie prokázaly, že příliš vysoké dávky vitamínů a minerálů, jako jsou železo, hořčík či vitamín B6, zvyšují riziko smrti u starších žen. Předávkování vitamínem E může zvýšit riziko rakoviny prostaty. Vyhněte se tedy nejrůznějším globulím. Ovoce a zelenina je to pravé!
7. Nechodit na sluníčko
Milovníci bronzové pokožky se již léta děsí rakoviny kůže. Každé léto jsme zasypáváni nejrůznějšími preventivními kampaněmi a nikdo se už neodváží vystrčit nos ven, aniž by se předtím vydatně nenamazal krémem s ochranou proti slunci. Ano, chránit se před sluncem je velmi důležité, ale chcete-li se vyvarovat konzumace umělých vitamínů, pak vězte, že mírné vystavení slunečním paprskům je důležité, neboť nás chrání před nedostatkem vitamínu D. V Británii úřady doporučují strávit denně deset minut na sluníčku bez ochranného krému.
Související
16. listopadu 2024 16:29
25. října 2024 10:10
17. října 2024 13:53
14. října 2024 20:15
30. srpna 2024 8:41
19. srpna 2024 17:57