Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč jsme se zatím nesetkal s cizí civilizací? Kolem nás mohou žít tisíce mimozemšťanů

Obchody s mimozemšťany obklopují Roswell v Novém Mexiku - fotil: Justin Foulkes / Lonely Planet
Obchody s mimozemšťany obklopují Roswell v Novém Mexiku - fotil: Justin Foulkes / Lonely Planet
Foto: News.com.au **www.news.com.au**

Podle některých studií se v naší galaxii nachází asi 3000 mimozemských civilizací. Kontakt s mimozemšťany bude prý ale extrémně vzácný, hlavně kvůli obrovské vzdálenosti. Jaké další faktory zapřičinily, že jsme se dosud s jinou civilizací nesetkali?

Podle informací z Keplerova dalekohledu je Země jedna z více než 40 miliard potenciálně obyvatelných planet ve vesmíru. Zní to slibně do té doby, než zjistíte, že signál, který posíláme, je příliš pomalý. K nejbližší hvězdě Alfa Centauri letí signál 4 roky, na konec naší galaxie pak cestuje 100 000 let.

„Pro účely komunikace potřebujeme zvýšit rychlost minimálně dvakrát, abychom vůbec mohli komunikovat s případnými civilizacemi v naší galaxii," tvrdí podle serveru Discovery astronom Michael Garrett.

Hledáním mimozemské civilizace se zabývá projekt SETI, který se snaží zachytit rádiové komunikace a následně je analyzovat. Taky se pokouší vysílat do vesmíru symbolické zprávy o Sluneční soustavě.

Jiná studie, v jejímž čele stál Avi Loeb, byla zveřejněna ve vědecké publikaci Journal of Cosmology and Astroparticle Physics. Ta vysvětluje, že se stářím vesmíru se podmínky pro vznik života postupně zlepšují.

Klíčem ke vzniku života je podle této studie hmota hvězd – čím větší má hvězda hmotu, tím kratší je její životní cyklus a tím menší šance je, že se zde stačí vyvinout život dříve, než hvězda nevyhnutelně podlehne své zkáze. Otázkou, na kterou bychom se měli ptát, tak podle Loeba je, proč jsme se nevyvinuli v pozdější fázi vesmíru u hvězdy s nižší hmotností.

Důvod, proč jsme zatím na žádný život mimo Zemi nenarazili, by podle něj mohl spočívat zkrátka v tom, že život na Zemi v kosmickém měřítku vznikl příliš brzy – tedy že jsme vznikli šťastnou náhodou či „nehodou" ve chvíli, kdy zbytek vesmíru na svou explozi života zatím čeká.

Jiným důvodem by ale podle Loeba také mohl být fakt, že by život u trpasličích planet mohl být příliš nebezpečný. Loeb a další výzkumníci proto navrhují, aby se další výzkum zaměřil na hvězdy s nízkou hmotností, zejména takzvané červené trpaslíky.

Jak server dodává, tak či onak ale studie dodává, že na lov mimozemšťanů by zřejmě bylo nejlepší ještě si tak pět miliard let počkat.

Témata:  vesmir mimozemšťané / UFO EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.