Běhání je fenomén dnešní doby, který si na svoji stranu získává stále více lidí. Přemýšlíte, jestli se přidat k „bláznům“, kteří i po náročném pracovním dni raději místo odpočinku u televize nazují boty a vyběhnou? Pokud váháte, protože se ztrácíte v nepřeberném množství informací, které se o běhání napsaly, už nemusíte.
Neběhám, protože to neumímNesmysl – všichni umíme běhat. Běh je jedním z nejpřirozenějších pohybů člověka! Ano, i při běhu se dá dělat celá řada chyb, to by vás ale nemělo odradit od toho začít. Zpočátku zlehka střídejte běh s chůzí a učte se především správně dýchat. Průběžně pak můžete pracovat na technice, což vám umožní se dále zlepšovat. Všechno chce samozřejmě cvik, vždyť i ti nejlepší závodní běžci museli nějak začínat!
Při běhu se mohu lehce zranitStejně jako třeba u fotbalu, cyklistiky, florbalu nebo při cestě do práce. Výmluvy, výmluvy, výmluvy - především ale těch, co se ne a ne zvednout z gauče a raději všechny sporty sledují a komentují z pohodlí domova. Běh rozhodně nepředstavuje vyšší riziko než všechny ostatní sporty, ba naopak. Pokud nevynecháte potřebné zahřátí svalů a přizpůsobíte tempo i velikost kroků terénu, ve kterém běžíte, nemáte se v podstatě čeho bát.
Běhání je pouze pro mladéPokud si myslíte, že začínat s během ve čtyřiceti nebo padesáti je pozdě, tak se pletete. Běh je vhodnou sportovní aktivitou pro každého, kdo se na něj cítí, a považovat ho pouze za výsadu mladých, je nesmysl. Pokud budete začínat opatrně, přihlédnete k aktuálnímu zdravotnímu stavu a nebudete se zbytečně přepínat, díky běhání si zvýšíte nejenom fyzickou kondici, ale celkově podpoříte své zdraví.
Běhání ničí kolena„Kvůli běhání se v padesáti nehnu, v šedesáti budu muset na operaci s kolenem, a to mi za to tedy rozhodně nestojí." Takovéto a podobné další výroky mohou prohlašovat jenom ti, co nikdy neběželi, a když ano, tak maximálně na autobus, kde pak nemohli popadnout dech a schovávali to právě za bolest kolen. Je důležité si uvědomit, že pohyb je pro klouby nutnost a běh je nijak nepoškozuje. Naopak, pravidelná a úměrná zátěž při běhu kolenům prospívá, protože posiluje klouby a okolní svaly i vazy.
Běhání je drahá sranda!Běhání má oproti drtivé většině sportů jednu obrovskou výhodu – pokud se rozhodnete začít, nečekají vás v podstatě žádné počáteční investice – tričko, tenisky a kraťasy má totiž doma každý. Pokud zjistíte, že vás běhání baví čím dál tím víc, že se chcete zlepšovat a mít při běhu větší komfort, teprve tehdy bude třeba drobná investice. Na prvním místě by měla být běžecká obuv s funkčními vlastnostmi a z kvalitního materiálu. Pohodlí vám zajistí také funkční oblečení a vhod mohou přijít další doplňky jako hodinky měřící tepovou frekvenci nebo držák lahve na ruku.
Pitný režim je vědaMožná pro profesionální běžce a maratonce. Při rekreačním běhu do 10 kilometrů je to naopak prosté - pro doplnění ztracených tekutin je ideální pramenitá voda. Žádná alchymie ani chemie. Teprve při běhu v délce půlmaratonu nebo maratonu je důležité pramenitou vodu doplnit iontovými či jinými sportovními nápoji.
Víc oblečení, více potu, více shozených kilogramůPokud jste se již dostali dále a začali běhat třeba s cílem shodit nějaký ten přebytečný kilogram, mohli jste narazit na další mýtus. Jestliže chcete zhubnout v co nejkratším čase, rozhodně neoblékejte deset vrstev – to totiž nepomůže, ačkoli Vám to poradila dobrá kamarádka a píše se to v diskuzích na webu. O tom, zda při běhu budete nebo nebudete hubnout, nerozhoduje počet vrstev, ale především vaše tepová frekvence. A co víc - běh by měl být především o přirozenosti, volném pohybu, vypuštění běžných starostí a ventilaci stresu. Pokud u toho ale budete oblečeni jako cibule, žádný z těchto pocitů se jistě nedostaví a endorfiny, které by se při běhu měly začít vyplavovat, se určitě nevyplaví.
Související
16. listopadu 2024 16:29
25. října 2024 10:10
17. října 2024 13:53
14. října 2024 20:15
30. srpna 2024 8:41
19. srpna 2024 17:57