Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dáváte čokoládu do lednice? Dávejte si pozor, hrozí problémy, o kterých asi netušíte

Čokoláda, ilustrační fotografie
Čokoláda, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Londýn - Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste okamžitě přestat. Podle odborníka na čokoládu Lukea Owena Smithe by sladké pokrmy nikdy neměly být skladovány v lednici, i když je teplé počasí. Proč? To řekl britskému deníku The Sun.

Luke Smith, jenž vlastní internetový obchod nazvaný Chocolate Bar, řekl zpravodajskému serveru Stuff na Novém Zélandu, že nižší teplota sladkostí může dost výrazným způsobem zkazit jejich chuť.

V rozhovoru prohlásil, že chlazení čokolády v lednici způsobuje, že je sladkost "jednotvárná" a "neuvolňuje chuť". "Extrémně nízké teploty mohou změnit chuťovou konzistenci úplně stejně jako vysoké teploty," dodal.

Místo toho by měla být podle něj čokoláda uskladněna v chladné temné skříni s teplotou nejlépe mezi 10 a 20 stupni Celsia. Ideální teplotou je střed - 15°C. Zároveň dodává, že čokoláda by měla být umístěna do lednice jen v případě, kdy pokojová teplota překročí úroveň 28°C.

Vzhledem k tomu, že kakaové máslo pohlcuje chuť a vůni, doporučuje Smith před uložením do lednice uchovávat čokoládové produkty v hermeticky uzavřeném obalu, aby si zachovaly chuť.

Dalším důvodem, proč zvolit lednici až jako poslední místo na skladování čokolády, je jev, kterému se říká "kvetení cukru" (v originále "sugar bloom" - pozn. red.).

K tomu dochází, když je čokoláda po nějaké době chlazení okamžitě vystavena teplejšímu vzduchu. To způsobuje na povrchu čokolády kondenzaci, která rozpouští část cukru. Tato část následně znovu krystalizuje, což zanechá na povrchu zrnitou bílou vrstvu.

Témata:  čokoláda

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 8:27

Britové už vědí, kolik král Karel III. odvede na daních. Patří mezi stovku vyvolených

Britský král Karel III. splnil, co slíbil. Ve čtvrtek jako první panovník Spojeného království v historii zveřejnil daňové přiznání. Poddaní se tak dozvěděli, že monarcha odvádí do rozpočtu miliony liber. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy